Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prietenul surorii mele poate fi evacuat din casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prietenul surorii mele poate fi evacuat din casa părinților?

Buna seara. Ma confrunt cu o problemă si as dori sa stiu legal ce pot face. Locuiesc temporar in casa părinților (apartamentul meu fiind in renovare).Bineinteles locuiesc la părinți cu acordul acestora. In acelasi imobil al părinților locuieste sora mea mai mica împreună cu iubitul acesteia. Mentionez faptul ca sora mea nu este căsătorită cu acest individ. Problema e ca acest individ isi permite sa mi se adreseze pe un ton foarte ridicat. Tipa pur si simplu. Intrebarea mea este ce pot face legal pentru a rezolva aceasta problema. Va multumesc anticipat pentru timpul acordat
Ce puteți face? Să finalizați renovarea, să vă mutați în casa dvs. și să-i lăsați pe ceilalți să trăiască, fiecare după cum crede sau după cum poate.

Este un sfat legal (și doar puțintel moral). Fiindcă atât dvs. cât și iubitul surorii dvs. aveți în casa părinților dvs. fix aceleași drepturi. Mai exact, spre niciunul sau atâtea câte decurg din calitatea de tolerat. Cât timp trăiesc părinții dvs. sunteți doar tolerați în casa lor. Or, nu ne-ați întrebat ce ar putea să facă părinții dvs., în cazul în care ei ar dori să facă ceva (de regulă, nu prea), ci ce ați putea face dvs. Dvs. nu puteți face nimic. Părinții dvs. ar putea să vă evacueze ... pe toți. Excepție situația în care sora dvs. mai mică ar fi minoră sau în continuarea studiilor și ar mai avea față de ea obligația de întreținere. Altminteri, și la om organizarea ar trebui să fie cam ca la toată fauna. Fiecare să plece la vreme din cuibul părintesc, fără a mai organiza pe aici nimic.
romascanu, moderator
Doar proprietarii pot evacua pe oricine si numai daca se inteleg toti.
Dar in cazul meu in care sora mea si cu mine suntem mostenitori legali in cote parti egale in urma succesiunii dupa decesul parintilor, iar sora mea si-a adus prietenul (concubinul) in casa parinteasca si locuieste cu el, ocupand si cota parte pe care o detin si eu, ce solutie imi dati pentru a putea evacua pe respectivul, deoarece trebuie sa-i suport injurile, amenintarile, venitul tarziu acasa si de cele mai multe ori turmentat ?! Daca imi raspundeti ca sora mea are aceleasi drepturi ca si mine nu o sa fiu de acord, caci, dupa parerea mea, sora mea si-a asumat mai multe drepturi decat mine... Am depus la SPCLEP din localitate o cerere prin care am cerut sa nu se elibereze nici un fel de act de spatiu pentru respectivul, iar SPCLEP mi-a raspuns ca a notificat Registrul National al Evidentei Persoanelor si va tine cont de cererea mea. Asa ca sper ca voi putea evacua respectivul concubin al sorei mele. Sper...
marius_cretoiu, utilizator
Nu sunt avocat dar pana va raspunde unul imi dau si eu cu parerea. Ma gandesc ca iesirea din indiviziune ar fi o solutie, nu acesta este termenul corect si intelegerea ca sora sa va cumpere partea. Nu stiu daca sora poate fi obligata sa va cumpere partea. Nu inteleg cum sora si-a acordat mai multe drepturi? Cred ca poate aduce pe cine doreste pe cota ei de proprietate. Ca dvs. nu va intelegeti cu individul e cu totul alta poveste, dar nu una legala. Daca de ex apartamentul este cu 2 camere puteti inchide o camera cu cheia. Daca acestia va sparg usa ii puteti da in judecata, dar mai intai trebuie stabilit care camera ii apartine cui.... legal nu aveti prea multe aspecte. Daca va ataca fizic da, atunci mai aveti cateva cai de atatc, totusi nu e de dorit sa se ajunga acolo....
Erata= nu stiu daca acesta este termenul corect....

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Daca poate cineva sa-mi spuna cum se poate realiza iesirea din indiviziune pentru 1 camera, 1 baie, 1 antreu, 1 terasa si 1 bucatarie ?! Despre incuiat o camera cu cheia, nici nu se pune problema; ce facem cu baia sau cu terasa si antreul care sunt parti comune ?! ... Au mai incercat o matusa si un unchi de-ai mei pentru alte cote parti de mostenire si nu au reusit sa finalizeze iesirea din indiviziune... Si cu ce bani, caci costa, iar eu si sora mea nu avem bani nici pentru proces si nici pentru a da celeilalte parti contravaloarea in bani. Daca legea este absurda si nu se tine cont (ca de altfel cum se tinea cont pana la intrarea NCPC) de parerea celorlati care au cota parte de mostenire si incurajeaza aceste lucruri, asta consider ca pe o nedreptate facuta mie. Asta ar insemna ca pe cota parte pe care o detine sora mea pe hartie, aceasta poate sa faca ce vrea, inclusiv pe cota parte a mea, iar eu sa suport ceea ce face sora mea impreuna cu concubinul ei...