Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Munca in strainatate, impozit in Romania?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Munca in strainatate, impozit in Romania?

Buna ziua,

Lucrez in strainatate, intr-o tara care nu are conventie de evitare a dublei impozitari cu Romania (Afganistan). Oficial, am inca resedinta in Romania (CI) desi nu am locuit in tara decat 5 luni in ultimele 12 luni (insa nu pot dovedi cu acte decat o parte din cele 7 luni ramase). Aici, angajatorul plateste pentru mine impozitul, conform legislatiei afgane. As dori sa stiu daca trebuie sa platesc impozit si in Romania.

Va multumesc.
Angajatorul este din Afganistan...,nu produceti venituri in Romania , deci nu platiti impozit!!!
Am uitat sa precizez: angajatorul este inregistrat in Norvegia, nu in Afganistan. Iar salariul imi este virat intr-un cont bancar din Romania.

Daca mi-ati putea transmite suportul legal pentru raspunsuri, as fi recunoscatoare. Presimt ca va fi nevoie sa am o pozitie solida atunci cand Fiscul va incepe sa puna intrebari privind banii care imi intra in cont.
In Codul fiscal avem:

ART. 40

Sfera de cuprindere a impozitului

(1) Impozitul prevăzut în prezentul titlu, denumit în continuare impozit pe venit, se aplică următoarelor venituri:

a) în cazul persoanelor fizice rezidente române, cu domiciliul în România, veniturilor obţinute din orice sursă, atât din România, cât şi din afara României;

[...]

Avand in vedere ca sunteti persoana fizica rezidenta in Romania, trebuie sa platiti impozit si aici.
Va multumesc pentru raspuns. Inca o precizare, va rog: este vorba doar de impozitul pe venit, de 16%, sau se adauga si toata suita de taxe si contributii?