Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... lichidare firma
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

lichidare firma

Buna ziua,

Ce se intampla in cazul unei societati comerciale (2 asociati) care este in lichidare , cu lichidator judiciar desemnat de Judecatorul sindic , iar ultima balanta de verificare 31.11.2005 arata cam asa :

ct.1012 sd.creditor 200
ct.1061 sd.creditor 40
ct.117 sd creditor 8725
ct.121 sd creditor 890
ct.129 sd debitor 40

ct.401 sd creditor 133
ct.411 sd debitor 1962
ct.5121 sd debitor 7210
ct.5311 sd debitor 776

bani in cont nu mai are pentru ca i-a scos in anul 2006 iar activitatate nu mai are din 2006. Ultimele situatii financiare depuse in 2005 .Cat de grava este aceasta situatie ca si-a ridicat banii din banca,( fara sa repartizeze profitul pe dividende , fara plata impozit dividende, fara depunere declaratii ) ?

Va multumesc!
trebuie depuse declaratii si bilanturi la adm fiscala din 2006 pana la zi,daca aveti datorii la stat luati leg cu un avocat,
societatea mai poate depune declaratii acum, dupa ce s-a facut notificarea privind deschiderea procedurii de faliment?
Operatiunea de lichidare este condusa de lichidatorul judiciar, deci acesta este persoana cea mai competenta sa va dea lamuririle necesare raportate la starea de fapt. Daca nu aveti o buna colaborare cu lichidatorul judiciar ideal ar fi sa va angajati un avocat.

bani in cont nu mai are pentru ca i-a scos in anul 2006 iar activitatate nu mai are din 2006. Ultimele situatii financiare depuse in 2005 .Cat de grava este aceasta situatie ca si-a ridicat banii din banca,( fara sa repartizeze profitul pe dividende , fara plata impozit dividende, fara depunere declaratii ) ?

Imi este totusi neclar daca soc se afla in lichidare pe legea 31 sau insolventa pe legea 85
Intuiesc ca este vorba de L31
Din datele prezentate rezulta ca nu aveti datorii si asta este ceea ce conteaza
Societatea se afla in lichidare pe legea 85/2006 , la fisc societatea apare cu o datorie la impozitul pe veniturile microintreprinderilor care astazi se ridica la suma de 880 lei (inclusiv majorari si penalitati), datorie care este calculata in mod eronat , zic eu, de catre administratia financiara . Dar din pacate nu s-a reglat la timp fisa pe platitor si nu stiu acum ce se mai poate face .