avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 163 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Primarie romaneasca + steag german
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Primarie romaneasca + steag german

Spuneti-mi, va rog, daca un primar dintr-o comuna romaneasca a pus la primarie, pe langa steagul Romaniei si cel al UE si pe cel al Germaniei, fara nici un motiv ... poate fi vorba de vreun fel de ilegalitate ?

MUltumesc
Ultima modificare: Duminică, 4 Septembrie 2011
marius19841, utilizator
Cel mai recent răspuns: BX , utilizator 16:32, 7 Septembrie 2011
Art. 7. - Drapelele altor state se pot arbora pe teritoriul României numai împreună cu drapelul naţional şi numai cu prilejul vizitelor cu caracter oficial de stat, al unor festivităţi şi reuniuni internaţionale, pe clădiri oficiale şi în locuri publice stabilite cu respectarea prevederilor prezentei legi (Legea 75/1994).

Initiativa primarului contravine legii.
Legea 75/1994 (ca si altele) nu precizeaza sanctiuni pentru nerespectarea prevederilor ei.
Mda...ca in multe alte situatii.
Ni se incalca la mod oficial si constitutia. Asa, si ? Nu zice niciunde ce patesc vinovatii de incalcare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pe proprietatea mea am voie sa arborez alt drapel decat cel al romaniei ? gandalf1111 gandalf1111 Buna ziua, nu gasesc nici un raspuns clar la intrebarea mea, nici macar Legea 75/1997 art.7 nu precizeaza fara echivoc daca am voie sa arborez drapelul ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, doresc sa arborez steagul național pe balcon într-un ... RaduuuP RaduuuP Buna ziua, Doresc sa arborez steagul național pe balcon într-un complex rezidențial pe teritoriul României ce pica sub incidența unu ROI. In ROI se ... (vezi toată discuția)
Stema romaniei - legalitatea afisarii de agentii economici elena-10 elena-10 Pot afisa agentii economici la vedere stema Romaniei? Exista vreo reglementare in acest sens? (vezi toată discuția)