Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Primarie romaneasca + steag german
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Primarie romaneasca + steag german

Spuneti-mi, va rog, daca un primar dintr-o comuna romaneasca a pus la primarie, pe langa steagul Romaniei si cel al UE si pe cel al Germaniei, fara nici un motiv ... poate fi vorba de vreun fel de ilegalitate ?

MUltumesc
marius19841, utilizator
Art. 7. - Drapelele altor state se pot arbora pe teritoriul României numai împreună cu drapelul naţional şi numai cu prilejul vizitelor cu caracter oficial de stat, al unor festivităţi şi reuniuni internaţionale, pe clădiri oficiale şi în locuri publice stabilite cu respectarea prevederilor prezentei legi (Legea 75/1994).

Initiativa primarului contravine legii.
Legea 75/1994 (ca si altele) nu precizeaza sanctiuni pentru nerespectarea prevederilor ei.
Mda...ca in multe alte situatii.
Ni se incalca la mod oficial si constitutia. Asa, si ? Nu zice niciunde ce patesc vinovatii de incalcare.