Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Cine raspunde pentru evaziunea fiscala
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Cine raspunde pentru evaziunea fiscala

Buna seara

In anul 2003 o firma avea angajat contabil. In aceiasi firma isi desfasura activitatea fara contract de munca (la negru) o persoana care se ocupa de introducerea facturilor si a celorlalte documente in programul de contabilitate. Patronul mai aducea si facturi cumparate din coltul strazii (adica doar semnate si stampilate) pe care persoana fara contract de munca la completa cu datele care-i erau indicate (furnizor, produsele sau serviciile achizitionate, cantitati preturi). Evident ca toate datele erau false.
In urma unui control au fost descoperite aceste facturi, s-a spus fara nici o indoiala ca este vorba de evaziune fiscala, dar suma fiind mai mica de 50.000 EUR, s-a spus ca daca se achita suma cu care a fost prejudiciat bugetul se scapa doar cu amenda penala.
Intrebarea este cine este vinovat si ar trebui sa acopere prejudiciul? Contabilul care a semnat toate evidentele si declaratiile? Patronul care a fost cel ce a adus si care impunea inregistrarea acelor facturi? Sau cel care a inregistrat facturile in program chiar daca stia ca acelea sunt false?
Va multumesc
Raspunderea e solidara , prejudiciul se recupereaza de la toti ce-i inplicati, procentual cu veniturile fiecaruia #-o
Am uitat sa precizez ca atat contabilul cat si lucratorul erau amenintati cu pierderea serviciului daca nu acceptau inregistrarea acelor documente... Iar de "castigat" in urma acestor inregistrari nu a castigat decat patronul (si administrator totodata).
In plus, in cursul cercetarilor, patronul si contabilul au declarat ca ei nu aveau habar de existenta acelor documente si ca doar lucratorul ar fi responsabil de inregistrarea lor...
Lulica, utilizator
Lulica a scris:

Buna seara

In anul 2003 o firma avea angajat contabil. In aceiasi firma isi desfasura activitatea fara contract de munca (la negru) o persoana care se ocupa de introducerea facturilor si a celorlalte documente in programul de contabilitate. Patronul mai aducea si facturi cumparate din coltul strazii (adica doar semnate si stampilate) pe care persoana fara contract de munca la completa cu datele care-i erau indicate (furnizor, produsele sau serviciile achizitionate, cantitati preturi). Evident ca toate datele erau false.
In urma unui control au fost descoperite aceste facturi, s-a spus fara nici o indoiala ca este vorba de evaziune fiscala, dar suma fiind mai mica de 50.000 EUR, s-a spus ca daca se achita suma cu care a fost prejudiciat bugetul se scapa doar cu amenda penala.
Intrebarea este cine este vinovat si ar trebui sa acopere prejudiciul? Contabilul care a semnat toate evidentele si declaratiile? Patronul care a fost cel ce a adus si care impunea inregistrarea acelor facturi? Sau cel care a inregistrat facturile in program chiar daca stia ca acelea sunt false?
Va multumesc

Daca persoana care opara actele in programul de contabilitate lucra la negru, ce raspundere poate sa aiba?
Daca patronul a cumparat facturile de la colt de strada, nu este logic ca evaziunea s-a facut cu buna stiinta?
Raspunderea este atat a contabilului cat si a patronului. Instanta va decide cine raspunde penal.
Legea contabilităţii spune :
"Art. 6. - (1) Orice operaţiune economico-financiară efectuată se consemnează în momentul efectuării ei într-un document care stă la baza înregistrărilor în contabilitate, dobândind astfel calitatea de document justificativ.
(2) Documentele justificative care stau la baza înregistrărilor în contabilitate angajează răspunderea persoanelor care le-au întocmit, vizat şi aprobat, precum şi a celor care le-au înregistrat în contabilitate, după caz. "..........
Asa ca ........mare atentie ......
Corect, dar trebuie avut in vedere ca factura este proba. Si ca definitie :
Mijloacele prin care se constata elementele de fapt ce pot servi ca proba (stabilirea existentei sau inexistentei unei infractiuni, identificarea persoanei (persoanelor) care a (au) savarsit-o si cunoasterea imprejurarilor necesare pentru solutionarea cauzei). In materie civila, mijloacele de proba sunt: - inscrisurile, - depozitiile martorului, - marturisirea (recunoasterea) uneia din parti, - cercetarea la fata locului, si - expertiza (vezi art.1170 si urm. Cod Civil). In materie penala, aceste mijloace sunt: - declaratiile invinuitului si inculpatului, - declaratiile partii vatamate, - declaratiile partii civile, - declaratiile partii responsabile civilmente, - declaratiile martorilor, - inscrisurile, - inregistrarile audio sau video, - fotografiile, - mijloacele materiale de proba, - constatarile tehnico-stiintifice, - constatarile medico-legale, si - expertizele.