Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... comert on line
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

comert on line

Subiect: comert on line
Buna ziua,
Am cateva intrebari despre legalitatea comertului electronic cu produse it. Firma exista deja, platitoare de TVA, inregistrata in reg operatiunilor intracomunitare si recent am completat si activitatea cu codul caen 4791. Intrebarile mele sunt:
1. Trebuie sa ma mai inregistrez pe undeva? ( pentru ca voi retine informatii cu caracter personal ale clientilor)
2. Se completeaza pt aceasta activitate vreo declaratie lunara/anuala? se tine contabilitatea separat a magazinului sau eventual doar o gestiune separata?
3. Exista impozite specifice unui magazin online?
4. Referitor la legalitatea efectuarii platilor trebuie sa indeplinesc niste conditii sau imi ajunge achizitionarea unei solutii integrate (gen GECAD ePayment)?
5 .In afara de un link vizibil catre adresa oficiala de web a Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor,denumirea societatii, forma juridica,capitalul social, sediu social, numarul din Registru Comertului si Codul unic de inregistrare...mai trebuie sa am ceva pe pagina de internet ca sa nu primesc vreo amenda?

1. [ link extern ]
2. Nu
3. Nu
4. Factura la livrarea produsului sau factura de avans daca primit o suma in avans. Sau factura proforma.
5. Detalii in raspunsul dat la cealalta postare www.avocatnet.ro/content/for...
Toate cele bune!