avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... comert on line
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

comert on line

Subiect: comert on line
Buna ziua,
Am cateva intrebari despre legalitatea comertului electronic cu produse it. Firma exista deja, platitoare de TVA, inregistrata in reg operatiunilor intracomunitare si recent am completat si activitatea cu codul caen 4791. Intrebarile mele sunt:
1. Trebuie sa ma mai inregistrez pe undeva? ( pentru ca voi retine informatii cu caracter personal ale clientilor)
2. Se completeaza pt aceasta activitate vreo declaratie lunara/anuala? se tine contabilitatea separat a magazinului sau eventual doar o gestiune separata?
3. Exista impozite specifice unui magazin online?
4. Referitor la legalitatea efectuarii platilor trebuie sa indeplinesc niste conditii sau imi ajunge achizitionarea unei solutii integrate (gen GECAD ePayment)?
5 .In afara de un link vizibil catre adresa oficiala de web a Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor,denumirea societatii, forma juridica,capitalul social, sediu social, numarul din Registru Comertului si Codul unic de inregistrare...mai trebuie sa am ceva pe pagina de internet ca sa nu primesc vreo amenda?


Cel mai recent răspuns: Claudiu Z , Contabil 22:52, 5 Septembrie 2011
1. [ link extern ]
2. Nu
3. Nu
4. Factura la livrarea produsului sau factura de avans daca primit o suma in avans. Sau factura proforma.
5. Detalii in raspunsul dat la cealalta postare www.avocatnet.ro/content/for...
Toate cele bune!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comert electronic b_ella b_ella Buna ziua, Am cateva intrebari despre legalitatea comertului electronic cu produse it. Firma exista deja, platitoare de TVA, inregistrata in reg operatiunilor ... (vezi toată discuția)
Comert on line bobams bobams Buna ziua, Am cateva intrebari despre legalitatea comertului electronic cu produse it. Firma exista deja, platitoare de TVA, inregistrata in reg operatiunilor ... (vezi toată discuția)
Diverse probleme legate de comert fizic sau online. Alone Alone Buna ziua, Nu stiu daca am nimerit forumul adecvat acestui post insa sper sa gasesc niste raspunsuri cu ajutorul vostru. Detin o societate comerciala SRL ... (vezi toată discuția)