Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Gresala de salariu in Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Gresala de salariu in Revisal

Din gresala am trecut la doua salariate un alt salariu.Adica in loc de 1019 am trecut 1119.Am si trimis programul cu aceasta gresala...Ar trebui sa corectez si sa trimit din nou ,cu noile sume,adica cele corecte.Credeti ca este o gresala grava????
nu cred,
Facecti corectie in revisal si trimiteti ..
Din moment ce interfata programului permite corectarea, nu trebuie sa va preocupati foarte mult. Pe viitor va trebui sa verificati bine datele inainte de expediere. pentru a va scuti de emotii.
HG 500/2011 art.4 (3) Orice corectie a erorilor survenite in completarea registrului se face la data la care angajatorul a luat cunostinta de acestea.

institutiepublica a scris:

Din gresala am trecut la doua salariate un alt salariu.Adica in loc de 1019 am trecut 1119.Am si trimis programul cu aceasta gresala...Ar trebui sa corectez si sa trimit din nou ,cu noile sume,adica cele corecte.Credeti ca este o gresala grava????

Asa ceva nu este o greseala de natura care sa angajeze raspunderea angajatorului ... daca ati corectat salariul si ati transmis corectia este OK ...

am introdus gresit un salariu si l-am transmis.Acum, cand am corectat acest salariu pe Raport salariat la intervale vechime imi apare intervalul de la incepere cim pana astazi salariul gresit introdus( eroarea) si pe randul urmator cu nr. 2, incepand cu data de astazi (cand am facut corectia) salariul corect introdus.
.mentionez faptul ca salariul e in vigoare din 01.09.2011, dar atunci cand fac corectia nu preia decat data de astazi.
va rog mult sa ma ajutati, freelis