Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor de somaj 2011 pentru proaspat absolventi
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor de somaj 2011 pentru proaspat absolventi

Buna ziua, as dori sa va adresez mai multe intrebari privind somajul. Sunt proaspat absolventa de facultate si as dori sa-mi depun actele pentru somaj. Intrebari:
1. Trebuie sa-mi vizez carnetul de somer (sau cum s-o numi) in fiecare luna?
2. Daca doresc sa-mi schimb resedinta din Satu Mare la Cluj pot sa-mi mut si somajul aici?
3. Am citit pe internet si ca " Pe langa prima de incadrare mai este si prima de instalare care se acorda persoanelor care in perioada in care beneficiaza de indemnizatia de somaj se incadreaza intr-o alta localitate si care isi schimba domiciliul sau resedinta , primesc o prima de instalare acordata din bugetul asigurarilor pentru somaj a 7 salarii minim brute pe tara in vigoare la data incadrarii. " , mai e valabila legea aceasta sau nu?
4. Ce inseamna servicii gratuite la angajare?
Va multumesc anticipat :)
1.da
2da
depinde daca are bugetul bani
4 depinde de fiecare angajator
ex analize medicale,etc,,,