Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... doresc si eu sa stiu ce\"insemna \"... si daca mai pot ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

doresc si eu sa stiu ce"insemna "... si daca mai pot recupera permisul de conducere ???

Solutie: În baza art.3201 alin.4 Cod procedură penală - admite cererea formulată de către inculpat ...... la 6 (şase) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de „conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge” - în baza art.87 alin.1 din O.U.G. nr.195/2002 cu aplicarea art.3201 alin.7 Cod procedură penală şi a art.74 alin.1 lit. „a” - art.76 alin.1 lit. „e” teza I Cod penal. În baza art.71 alin.2 Cod penal - interzice inculpatului .......exerciţiul drepturilor prevăzute de art.64 lit.„a” teza II şi „b” Cod penal pe durata executării pedepsei de 6 (şase) luni închisoare aplicată acestuia prin prezenta sentinţă penală. În baza art.81 - art.82 Cod penal - suspendă condiţionat executarea pedepsei de 6 (şase) luni închisoare aplicată inculpatului .........prin prezenta sentinţă penală pe durata unui termen de încercare de 2 ani şi 6 luni. În baza art.71 alin.5 Cod penal - suspendă executarea pedepsei accesorii a interzicerii exerciţiului drepturilor prevăzute de art.64 lit.„a” teza II şi „b” Cod penal aplicată inculpatului..........prin prezenta sentinţă penală. În baza art.359 Cod procedură penală - atrage atenţia inculpatului .......... asupra dispoziţiilor art.83 Cod penal a căror nerespectare atrage revocarea suspendării. În baza art.191 alin.1 Cod Procedură Penală obligă inculpatul să plătească către stat suma de 160 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare.#-o#-o
Permisul se poate recupera la implinirea unui an de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti, prin depunerea actelor necesare ca si cand ati da examen pt prima data. Adica ati da aceleasi probe ca si incepatorii.
cum pot sal recapat ?? iar aici nu inteleg si ce pedepsa am primit pana la urma 2ani si 6 luni cu suspendare sau 6luni de inchisoare ?? va multumesc
Pedeapsa a fost suspendata conditionat.

...exerciţiul drepturilor prevăzute de art.64 lit.„a” teza II şi „b” Cod penal pe durata executării pedepsei de 6 (şase) luni închisoare aplicată acestuia prin prezenta sentinţă penală. În baza art.81 - art.82 Cod penal - suspendă condiţionat executarea pedepsei de 6 (şase) luni închisoare aplicată inculpatului .........

Veti putea sustine examenul in vederea redobandirii dreptului de a conduce pe drumurile publice in termen de 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare.
1.Pedeapsa aplicata este de 6 luni inchisoare dar a carei executare este suspendata conditionat ( art.81 c.pen).
Temenul de incercare in cazul pedepselor cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei se compune din pedeapsa aplicata plus un interval de timp de 2 ani prev. de art 82 c.pen.( 6 luni plus 2 ani=2,6 luni)
Termenul de calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.

2.In privinta permisului de conducere, ca urmare a condamnarii printr-o hotarare definitiva pentru savarsirea infractiunii prev. de art.87 al. 1 din Oug. 195/2002 , acesta se anuleaza.
Astfel, veti putea sa va prezentati la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere pentru toate categoriile avute anterior condamnarii, dupa un termen de 1 an de la data ramanerii definitive de condamnare.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Da,este o pedeapsa cu suspendare dar trebuie sa aveti mare grija.
Daca mai comiteti o infractiune se va revoca suspedarea si veti ajunge la inchisoare.
Nu veti mai avea sansa aceasta a doua oara...