Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Vreau sa stiu ce inseamna aceste articole penale si ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Vreau sa stiu ce inseamna aceste articole penale si daca este condamnat sau nu.sau ce putem face sa il ajutam.multumesc

Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: 1. În baza art. 293 alin. 1 C.pen coroborat cu art. 3201 alin.7 C.p.p., condamnă pe inculpatul ............., fără antecedente penale la pedeapsa de 3 luni inchisoare pentru săvârşirea infracţiunii de fals privind identitatea, fapta din 29.08.2007. În baza art. 71 C.pen. interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 64 lit. a teza a II-a şi lit. b C. pen. 2. În baza art. 293 alin. 1 C.pen., cu aplicarea art. 41 alin. 2 C.pen coroborat cu art. 3201 alin.7 C.p.p., condamnă pe inculpatul............., , fără antecedente penale la pedeapsa de 5 luni inchisoare pentru săvârşirea infracţiunii de fals privind identitatea, fapta din 07.04.2008, 20.05.2008, 21.05.2008 (de două ori) şi 27.05.2008. În baza art. 71 C.pen. interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 64 lit. a teza a II-a şi lit. b C. pen. În baza art. 85 C.pen. dispune anularea suspendării condiţionate a executării pedepsei în cuantum de 2 ani închisoare aplicată inculpatului prin s.pen. nr. 1319/10.06.2013 a Judecătoriei Ploiesti, Secţia penală, definitivă prin decizia penala nr. 1204/13.09.2013. În baza art. 36 alin. 1 C.pen. constată că infracţiunile din prezenta cauză sunt concurente cu infracţiunea pentru care inculpatul a fost condamnat prin s.pen. 1319/10.06.2013 a Judecătoriei Ploiesti, Secţia penală, definitivă prin decizia penala nr. 1204/13.09.2013 . În baza art. 85 alin. 1 raportat la art. 33 lit. a şi art. 34 alin. 1 lit. b C.pen. contopeşte pedeapsele aplicate inculpatului prin prezenta hotărâre cu pedeapsa aplicată inculpatului prin sentinţa penală 1319/10.06.2013 a Judecătoriei Ploiesti, Secţia penală, definitivă prin decizia penala nr. 1204/13.09.2013, inculpatul urmând să execute pedeapsa cea mai grea de 2 ani închisoare. În baza art. 71 alin. 2 C. pen. interzice inculpatului drepturile prev. de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II- a, lit. b C.pen. pe durata executării pedepsei principale. În baza art.81 C.pen., suspendă condiţionat executarea pedepsei rezultante, pe durata termenului de încercare de 4 ani, stabilit conform art.82, alin.1 C.pen. si art 85 alin 3 C.P., care se calculeaza de la data de 13.09.2013, data ramanerii definitive a sentinţei penale nr. 1319/10.06.2013 a Judecătoriei Ploiesti, Secţia penală, definitivă prin decizia penala nr. 1204/13.09.2013. În temeiul art.359 C.pr.pen., atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art.83, alin.1 şi art.84 C.pen. privind revocarea suspendării condiţionate şi executarea pedepsei în întregime în cazul săvârşirii altei infracţiuni ori a neexecutării obligaţiilor civile stabilite prin hotărârea de condamnare. În baza art.71, alin.5 C.pen., suspendă executarea pedepsei accesorii pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei. In temeiul art. 14 şi art. 346 alin. 1 C. proc. pen. raportat la art. 1381Cod Civil instanţa admite in parte acţiunea civila formulata de partea civila .................. si va obliga inculpatul la plata sumei de 2.500 lei catre partea civila ............. reprezentând daune morale. În baza art.193, alin.1 C.pr.pen.,obligă inculpatul la plata către partea vatamata a sumei de 1.000 lei, reprezentând cheltuieli judiciare efectuate de această parte. În baza art. 191 alin1 C.pr.pen. obligă inculpatul la plata cheltuielilor judiciare avansate de stat în cuantum de 800 lei. Cu recurs în 10 zile de la pronunţare pentru procuror, pentru partea vatamata si pentru inculpat. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 02.12.2013.
Document: Hotarâre 02.12.2013
Gabriela Mihai, Avocat
Este condamnat, dar pedeapsa nu este in regim de detentie, este suspendata conditionat executarea pedepsei pe durata termenului de incercare.Hotararea nu este definitiva se poate ataca cu recurs.

Un avocat poate invoca nesolutionarea cauzei de o instanta infiintata prin LEGE (conditie prevazuta de art. 6 Conventia Drepturilor Omului)-cazul judecatoriilor- si alte chestiuni de drept.Nu pierdeti termenul de recurs.
avvalentina, utilizator
Pedeapsa finala este de 2 ani cu suspendare pe o perioada de 4 ani -termen de incercare . Prima pedeapsa pentru care a fost initial condamnat a fost contopita cu cea de a doua , iar dupa contopire a primit cum am spus mai sus 2 ani cu suspendare.
multumim din suflet