Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... va rog sa_mi explicati si mie ce inseamna?aduce sau nu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

va rog sa_mi explicati si mie ce inseamna?aduce sau nu anularea permisului? si dac da ce pe durata?

Ora estimata: 08:30
Complet: C5 (fost C 2B) - penal
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art. 85 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice republicată cu aplic. art. 5 C. pen. ?i art. 375 C.p.p. ?i art. 396 C.p.p., condamnă pe inculpatul DU?U MIHAI, la o pedeapsă de 10 (zece) luni închisoare. În baza art. 87 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice republicată cu aplic. art. 5 C. pen. ?i art. 375 C.p.p. ?i art. 396 C.p.p., condamnă pe inculpatul DU?U MIHAI, la o pedeapsă de 10 (zece) luni închisoare. În baza art. 33 lit. a - 34 lit. b Vechiul Cp, contopeşte pedepsele aplicate în prezenta cauză şi aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea de 10 luni închisoare, sporită cu 2 luni închisoare, inculpatul DU?U MIHAI, urmând să execute în final pedeapsa de 1 an închisoare. În baza art. 71 V. Cod penal interzice inculpatului, ca pedeapsă accesorie, drepturile prevăzute de art. 64 alin. 1 lit. a teza a-II-a şi lit. b Cod penal. În baza art. 81 V. C.pen. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe durata unui termen de încercare de 3 ani închisoare, stabilit conform dispoziţiilor art. 82 V. C.pen. În baza art. 71 alin. 5 V. Cod penal, dispune suspendarea executării pedepsei accesorii a interzicerii drepturilor prevăzute de art. 64 alin. 1 lit. a teza a-II-a şi lit. b Cod penal, pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii. În baza art. 359 V. C.pr.pen., atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 V. C.pen., privind cauzele de revocare a suspendării condiţionate a executării pedepsei. Obligă inculpatul la plata sumei de 900 lei, cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu apel în 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 18.03.2015.
Document: Hotarâre 703/2015 18.03.2015
Da, vi se anuleaza permisul obligatoriu. Anularea este fara perioada, insa veti putea da examen din nou dupa trecerea unui an de la data aplicarii hotararii judecatoresti.
multumesc frumos pentru raspuns
Permisul dvs. de conducere se va anula ca urmare a condamnarii printr-o hotarare definitiva pentru savarsirea celor doua infractiuni conform disp.art.114 al.1 lit.b) din Oug.195/2002.
Va puteti prezenta la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior condamnarii, dupa un termen de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
Hotararea dvs. va deveni definitiva dupa expirarea termenului de apel , daca nu se formuleaza apel in 10 zile de la comunicarea copiei minutei.
Va rog sa spuneti ce riscuri sunt daca fac apel? Am nevoie si de o alta parere, am consultat un avocat si mi-a spus ca as putea obtine o amanare a executarii pedepsei si doar 2 ani incercare, va rog un raspuns pentru ca nu as vrea sa risc sa sa obtin cu executare. multumesc