Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Permis auto - condamnare, examen
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Permis auto - condamnare, examen

Ora estimata: 08:30
Complet: C8 C.P./FOND
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: Respinge cererea formulată de către reprezentantul Ministerului Public cu privire la schimbarea încadrării juridice a faptelor reţinute în sarcina inculpatului ...... În baza art. 5 Cod penal cu referire la Decizia nr. 265 din 6 mai 2014 pronunţată de Curtea Constituţională, publicată în Monitorul Oficial al României nr. 371 din 20.05.2014, constată că legea penală mai favorabilă este Codul penal din 1969. În baza 87 alin. 5 din OUG nr. 195/2002 cu aplicarea art. 5 alin. 1 Cod penal, condamnă inculpatul (...), pentru săvârşirea infracţiunii de refuz de recoltare a probelor biologice, la pedeapsa de 1 (un) an şi 2 (două) luni închisoare. În baza art. 81 Cod penal din 1969 suspendă condiţionat executarea pedepsei de 1 (un) an şi 2 (două) luni închisoare pe o durata de 3 (trei) ani şi 2 (două) luni, termen de încercare stabilit în condiţiile art. 82 Cod penal din 1969. Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor prev. de art. 83 Cod penal din 1969 a căror nerespectare determină revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei. În baza art. 71 alin. 2 Cod penal din 1969 interzice inculpatului exerciţiul drepturilor prev. de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b Cod penal din 1969. În baza art. 71 alin. 5 Cod penal din 1969 constată suspendată executarea pedepsei accesorii a interzicerii drepturilor prev. de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b Cod penal din 1969 pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii. Prezenta hotărâre se comunică, la data rămânerii definitive, Serviciului Rutier din cadrul Inspectoratului Judeţean de Poliţie Ilfov care va proceda potrivit dispoziţiilor art. 97 alin. 5 din OUG nr. 195/2002. În baza art. 274 alin. 1 Cod procedură penală obligă inculpatul la plata sumei de 1.550 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de statul român. Cu drept de apel în termen 10 zile de la comunicare. Pronunţată în sedinţă publică, astăzi, 25.09.2014.
Document: Hotarâre 449/2014 25.09.2014

doresc sa stiu ce inseamna... cand pot sa dau iar de permis? e cu suspendare?

va multumesc !
Gabriela Mihai, Avocat
1 an de la condamnare.
Ati fost condamnat la o pedeapsa de 1 an si 2 luni inchisoare, a carei executare a fost suspendata conditionat pe perioada termenului de incercare de 3 ani si 2 luni.
Va puteti puteti prezenta la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere, dupa un termen de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare .
Buna ziua,

Cine îmi poate spune dacă pot sa dau de permis după 1 an de zile sau trebuie sa stau 3 ani și 6 luni
Multumesc.

Complet: CAM5
Tip solutie:
Solutia pe scurt: În baza art. 5 C.p. reţine ca lege mai favorabilă Codul Penal din 1969. În temeiul art. 396 alin.1 şi alin. 6 C.p.p. raportat la art. 16 alin. 1 lit. g) C.p.p. dispune încetarea procesului penal având ca obiect săvârşirea de către inculpatul CRISTEA MIHAI VLĂDUŢ a două infracţiuni de vătămare corporală din culpă, fapte prev. şi ped. de art. 184 alin.1 şi 3 C.p. din 1969 şi art. 5 C.p. În temeiul art. art. 396 alin. 1 şi 2 C.p.p. cu aplic. art. 396 alin. 10 C.p.p condamnă pe inculpatul CRISTEA MIHAI VLĂDUŢ, pentru săvârşirea infracţiunii de sustragere de la recoltarea probelor biologice, prev. şi ped. de art. 87 alin. 5 din OUG nr. 195/2002 şi art. 5 C.p. la pedeapsa de 1 an şi 4 luni închisoare. În baza art. 71 C.p. din 1969 cu aplic. art. 5 C.p. interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 64 lit. a) teza a doua şi lit. b) C.p. din 1969 pe durata executării pedepsei. În temeiul art. art. 396 alin. 1 şi 2 C.p.p. cu aplic. art. 396 alin. 10 C.p.p condamnă pe inculpatul CRISTEA MIHAI VLĂDUŢ pentru săvârşirea infracţiunii de părăsire a locului accidentului, faptă prev. şi ped. de art. 89 alin.1 din OUG nr. 195/2002 şi art. 5 C.p. la pedeapsa de 1 an şi 8 luni închisoare. În baza art. 71 C.p. din 1969 cu aplic. art. 5 C.p. interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 64 lit. a) teza a doua şi lit. b) C.p. din 1969 pe durata executării pedepsei. În baza art. 33 lit. a) şi art. 34 lit. b) C.p. din 1969 cu aplic. art. 5 C.p. contopeşte pedeapsa de 1 an şi 6 luni închisoare şi pedeapsa de 1 an şi 8 luni închisoare, inculpatul urmând să în final pedeapsa rezultantă de 1 an şi 6 luni închisoare. În baza art. 71 C.p. din 1969 cu aplic. art. 5 C.p. interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 64 lit. a) teza a doua şi lit. b) C.p. din 1969 pe durata executării pedepsei rezultante de 1 an şi 6 luni închisoare. În temeiul art. 86 ind.1 C.p. din 1969 cu aplicarea art. 5 C.p. dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei aplicată inculpatului pe durata prevăzută de art. 86 ind. 2 C.p. din 1969 cu aplic. art. 5 C.p., respectiv 3 ani şi 6 luni termen de încercare. În baza art. 86 ind. 3 C.p. din 1969 cu aplicarea art. 5 C.p. pe durata termenului de încercare inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere : - să se prezinte la termenele fixate la Serviciul de probaţiune de pe lângă Tribunalul Giurgiu - să anunţe în prealabil orice schimbare de domiciliu, reşedinţă sau locuinţă şi orice deplasare care depăşeşte 8 zile, precum şi întoarcerea - să comunice şi să justifice schimbarea locului de muncă; - să comunice informaţii de natură a putea fi controlate mijloacele lui de existenţă. În temeiul art. 86 ind. 3 alin. 3 lit. e) C.p. din 1969 cu aplic. art. 5 C.p. impune inculpatului obligaţia de a nu conduce nici un vehicul pe durata termenului de încercare. Învederează inculpatului prevederile art. 86 ind.4 C.p. din 1969. În baza art.71 alin. 5 C.p. cu aplic. art. 5 C.p. dispune suspendarea executării pedepsei accesorii pe durata suspendării executării pedepsei sub supraveghere. În temeiul art. 397 C.p.p. ia act că persoanele vătămate au renunţat la pretenţiile civile. În temeiul art. 274 alin. 1 C.p.p. obligă inculpatul la plata cheltuielilor judiciare în sumă de 1500 lei. În temeiul art. 275 alin.1 pct. 2 lit. b) C.p.p. obligă persoanele vătămate Dumitraşcu Gheorghe şi Dumitraşcu Simona Corina la plata sumei de 200 lei, cheltuieli judiciare. Cu drept apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică azi, 04.04.2017.
Document: Hotarâre 708/2017 04.04.2017