avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cand ma reabilitez data ca nu stiu de cand si pana ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cand ma reabilitez data ca nu stiu de cand si pana cand

Subiect: Subiect: cand ma reabilitez data

Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: Admite cererea formulată de inculpatul X, privind judecare cauzei după procedura prev. de disp. art.320 ind.1 c.p.p În baza art.257 alin.1 c.p rap. la art.6 din Legea nr.78/2000, cu aplic. art.320 ind.1 alin.7 c.p.p .; Condamnă pe inculpatul X, la o pedeapsă de 1 an şi 4 luni închisoare în condiţiile art.64 lit.a teza a-II-a şi lit.b cod penal rap. la art.71 cod penal. În baza art.81-82 cod penal Dispune suspendarea condiţionată a executării acestei pedepse pe o durată de 3 ani şi 4 luni. În baza art.71 alin.5 cod penal Dispune suspendarea pe perioada suspendării condiţionate a pedepsei închisorii şi a pedepsei accesorii prev. de art.64 lit.a teza a-II-a şi lit.b cod penal. Face aplicarea disp.art.83 cod penal. În baza art. 88 c.p deduce din pedeapsa aplicată inculpatului reţinerea de 24 de ore din data de 24.09.2013 orele 19,00 până la 25.09.2013 orele 19,00 conform ordonanţei de reţinere emisă pe numele inculpatului în dosarul nr.522/P/2013. Obligă pe inculpat să plătească statului suma de 864,41 lei cheltuieli judiciare, din care suma de 564,41 lei, reprezentând cheltuieli efectuate în cursul urmăririi penale şi 100 lei, cotă parte din onorariul avocatului din oficiu, conform delegaţiei nr. 3595 din 18.10.2013. Cu apel, Pronunţată în şedinţă publică azi 11.11.2013 la sediul Tribunalului Mehedinţi.

Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: Admite cererea formulată de inculpatul X, privind judecare cauzei după procedura prev. de disp. art.320 ind.1 c.p.p În baza art.257 alin.1 c.p rap. la art.6 din Legea nr.78/2000, cu aplic. art.320 ind.1 alin.7 c.p.p .; Condamnă pe inculpatul X, la o pedeapsă de 1 an şi 4 luni închisoare în condiţiile art.64 lit.a teza a-II-a şi lit.b cod penal rap. la art.71 cod penal. În baza art.81-82 cod penal Dispune suspendarea condiţionată a executării acestei pedepse pe o durată de 3 ani şi 4 luni. În baza art.71 alin.5 cod penal Dispune suspendarea pe perioada suspendării condiţionate a pedepsei închisorii şi a pedepsei accesorii prev. de art.64 lit.a teza a-II-a şi lit.b cod penal. Face aplicarea disp.art.83 cod penal. În baza art. 88 c.p deduce din pedeapsa aplicată inculpatului reţinerea de 24 de ore din data de 24.09.2013 orele 19,00 până la 25.09.2013 orele 19,00 conform ordonanţei de reţinere emisă pe numele inculpatului în dosarul nr.522/P/2013. Obligă pe inculpat să plătească statului suma de 864,41 lei cheltuieli judiciare, din care suma de 564,41 lei, reprezentând cheltuieli efectuate în cursul urmăririi penale şi 100 lei, cotă parte din onorariul avocatului din oficiu, conform delegaţiei nr. 3595 din 18.10.2013. Cu apel, Pronunţată în şedinţă publică azi 11.11.2013 la sediul Tribunalului Mehedinţi.
De la momentul ramanerii definitive a sentintei mentionate de dvs calculati cei 3 ani si 4 luni - termenul de incercare.
Dupa scurgerea acestui termen mai calculati inca 3 ani pentru a deveni incidente dispozitiile art. 165 NCP cu privire la reabilitarea de drept - a se vedea art. 167 NCP alin. 4 in cazul dvs.
Am citit mesajul dvs si nelamurirea pe care o aveti, in cazul dvs intervine reabilitarea de drept in baza dispozitiilor fostului c.p., asa cum v-am raspuns in celalalt topic deschis, respectiv dupa 3 ani si 4 luni.
ART. 86 c.p.-1969
Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data cand ma reabilitez valeanu1 valeanu1 Tip solutie: Condamnare Solutia pe scurt: Admite cererea formulată de inculpatul X, privind judecare cauzei după procedura prev. de disp. art.320 ind.1 c.p.p ... (vezi toată discuția)
Reabilitare- suspendarea conditionata a executarii pedepsei- termen/conditii ady_deva ady_deva C-am asa suna sentinta pe care am primit-o !!!! -6 luni închisoare pentru infracţiunea de furt calificat prev. şi ped. de art. 208 alin. 1, 209 alin. 1 ... (vezi toată discuția)
Buna ziua - interpretare sentință, redobândire permis costi_mir costi_mir va trimit alaturat,hotararea judecatoreasca 15.11.2011 Ora estimata: Complet: Completul P1p Tip solutie: Condamnare Solutia pe scurt: In baza art.87 ... (vezi toată discuția)