Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... buna ziua - interpretare sentință, redobândire ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

buna ziua - interpretare sentință, redobândire permis

va trimit alaturat,hotararea judecatoreasca

Ora estimata:
Complet: Completul P1p
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: In baza art.87 alin.1 din OUG 195/2002 rep. cu aplic.art.320 indice 1 C.p.p. condamna pe inculpatul MIRON FLORIN, la pedeapsa de 8 luni inchisoare pentru savarsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul avand in sange o imbibatie alcoolica peste limita legala. In baza art.81-82 C.p. dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei pe durata unui termen de incercare de 2 ani si 8 luni. Face in cauza aplicarea art.359 C.p.p. In baza art.71 alin.1 C.p. interzice inculpatului pe durata suspendarii conditionate a executarii pedepsei, exercitiul drepturilor prev. de art. 64 alin.1 lit.a teza a-II-a si lit.b c.p. In baza art.71 alin.5 C.p.p. suspenda executarea pedepsei accesorii aplicate pe durata termenului de incercare. In baza art.191 alin.1 C.p.p. obliga inculpatul la plata sumei de 350 lei reprezentand cheltuieli judiciare catre stat din care, 200 lei constituie onorariu pentru avocat oficiu ce va fi avansat din fondurile Ministerului Justitiei. Cu drept de recurs in termen de 10 zile de la pronuntare pentru inculpat. Pronuntata in sedinta publica, astazi, 15 noiembrie 2011.

As dori sa stiu ce pasi trebuie urmati pentru redobandirea permisului de conducere.
va multumesc anticipat

Manuela Rășină, administrator
Daca nu aveti legalizata hotararea de condamnare, solicitati legalizarea la instanta care a pronuntat-o si apoi depuneti dosarul pentru inscrierea la examen.
Aveti aici informatiile necesare:
www.avocatnet.ro/articol_271...