avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal pentru conducerea autovehiculului sub ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal pentru conducerea autovehiculului sub influenta bauturilor alcoolice

In data de 21 martie 2012 am avut procesul si mi s-a dat urmatorul verdict "Solutie: În temeiul art. 87 alin. 1 din OUG 195/2002, în condiţiile art. 320 indice 1 alin. 7 C.p.p., condamnă inculpatul , la o pedeapsă de 10 luni închisoare, pentru săvârsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui autoturism de către o persoană având în sânge o îmbibatie alcoolică peste limita legală. În temeiul art. 71 C.p. interzice inculpatului exerciţiul dreptului prevăzut de art. 64 lit. a teza a II-a C.p. pe durata executarii pedepsei, începând cu data rămânerii definitive a hotărârii. In temeiul art. 81 C.p. dispune suspendarea condiţionata a executării pedepsei pe durata unui termen de încercare de 2 ani 10 luni stabilit potrivit art. 82 C.p. În temeiul art. 71 alin. 5 C.p. dispune suspendarea pedepsei accesorii pe durata suspendarii executării pedepsei principale. In temeiul art. 359 C.p.p. atrage atentia inculpatului asupra dispozitiilor art. 83 C.p. privind revocarea suspendării conditionate. In temeiul art. 191 al. 1 C.p.p. obligă inculpatul la plata sumei de 320 lei cheltuieli judiciare către stat. În temeiul art. 189 C.p.p. onorariul apărătorului din oficiu Marincean Radu în cuantum de 200 lei se avansează din FMJ. Cu drept de recurs termen de 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţa publică din 21.03.2012
Intrebarea mea este cat trebuie sa stau pana ce am drepul sa fac din nou scoala de soferi (sau daca se poate sa merg in audienta la comandant pentru a putea face mai repede scoala) Va multumesc mult:((
Cel mai recent răspuns: matilda raluca , utilizator 13:17, 6 Aprilie 2012
Dupa un an de la ramanerea definitiva a hotararii.
Ultima modificare: Joi, 5 Aprilie 2012
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Va puteti prezenta la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere pentru toate categoriile avute anterior condamnarii, dupa un termen de 1 an de la data ramanerii definitive de condamnare ( art 116 al. 1 lit b) din Oug 195/2002).
Daca merg in audienta la comandantul politiei, nu se poate sa dau examenul dupa sase luni de cand sa dat sentinta la recomandarea dansului?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Detalii sentinta de condamnare pentru art 87 al.1 din oug.195/2002 alecs_busty alecs_busty Solutie: În baza art. 87 alin. 1 din O.U.G. 195/2002., cu aplicarea art.320 indice 1 alin.7 C.p.p. condamnă pe inculpatul P A M la pedeapsa de 8 luni ... (vezi toată discuția)
Condamnare, permis auto suspendat - redobandire Raluca1771 Raluca1771 Buna ziua! Va rog sa imi spuneti cand pot da un examen pentru un nou permis, pentru ca, presupun ca mi-a fost suspendat permisul. De asemenea ce inseamna acei ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere anulat. cum redobândesc dreptul de a conduce autovehicule? Beberai Beberai Solutia pe scurt: În baza art. 87 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002, republicată, cu aplicarea art. 320 ind. 1 C.p.p., condamnă pe inculpat la o pedeapsă de ... (vezi toată discuția)