Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... condamnare?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

condamnare?

va rog sa mi spunet ce sentinta este?este condamnat va rog sa mi explicati sentinta.
va multumesc
olutie: Emite adresa catre Biroul Executari Penale a Judecatoriei Sector 4 pentru a se comunica un referat privind data ramaneri definitive si modul de executare a sentintei 279/2007 Emite adresa catre Biroul Executari Penale a Judecatoriei Sector 5 pentru a se comunica un referat privind data ramaneri definitive si modul de executare a sentintei 1881/2011
26/09/2012 Amână cauza
Solutie: Emite adresă la Judecătoria Sectorului 5 Bucureşti - Biroul Exeutări Penale, cu solicitarea de a comunica copie a sentinţei penale nr. 1881/14.08.2012, cu referat privind data şi modalitatea rămânerii definitive, modalitatea de executare şi restul rămas neexecutat.
14/11/2012 Condamnare
Solutie: În baza art. 334 C.pr.pen respinge cererea privind schimbarea încadrării juridice a infracţiunilor reţinute prin rechizitoriu în sarcina inc. .................din infracţiunile prev. de art. 86 alin. 2 din O.U.G. nr. 195/2002 Republicată şi prev. de art. 87 alin.5 din O.U.G. nr. 195/2002 Republicată ambele cu aplicarea art. 33 lit.a) C.pen. în infracţiunile prev. de art. 86 alin. 2 din O.U.G. nr. 195/2002 Republicată şi prev. de art. 87 alin.5 din O.U.G. nr. 195/2002 Republicată ambele cu aplicarea art. 33 lit.b) C.pen. În baza art. 86 alin 2 din O.U.G. nr. 195/2002 Rep. cu aplicarea art. 3201 alin. 7 C.pr.pen. şi art. 74 alin. 2 C.pen. condamnă inculpatul ....................(...) la pedeapsa de 5(cinci) luni inchisoare. În baza art. 83 Cod penal, revocă suspendarea condiţionată a executării pedepsei de 5(cinci) luni închisoare aplicată prin sentinţa penală nr. 279/08.02.2007 a Judecătoriei Sectorului 5 Bucureşti, definitivă prin neapelare la data de 19.02.2007 şi dispune executarea acesteia alături de pedeapsa aplicată prin prezenta, inculpatul executând pedeapsa de 10 (zece) luni închisoare. În baza art. 87 alin 5 din O.U.G. nr. 195/2002 Rep. cu aplicarea art. 3201 alin. 7 C.pr.pen. şi art. 74 alin. 2 C.pen. condamnă acelaşi inculpat la pedeapsa de 5(cinci) luni inchisoare. În baza art. 83 Cod penal, revocă suspendarea condiţionată a executării pedepsei de 5(cinci) luni închisoare aplicată prin sentinţa penală nr. 279/08.02.2007 a Judecătoriei Sectorului 5 Bucureşti, definitivă prin neapelare la data de 19.02.2007 şi dispune executarea acesteia alături de pedeapsa aplicată prin prezenta, inculpatul executând pedeapsa de 10 (zece) luni închisoare. Constata ca infracţiunile ce fac obiectul prezentului dosar sunt concurente cu infracţiunea ce a făcut obiectul sent. pen. nr. 1881/19.12.2011 pronunţată de Judecătoria Sectorului 5 Bucureşti în dosar nr. 18546/302/2011, definitivă prin nerecurare la data de 30.12.2011. În baza art. 36 alin. 1 C.pen. rap. la art. 33 lit. a) şi art. 34 lit. b) C.pen. contopeşte pedepsele de 10 (zece) luni închisoare şi 10 (zece) luni închisoare aplicate inculpatului prin prezenta hotărâre cu pedeapsa de 10 (zece) luni închisoare aplicată inculpatului prin sent. pen. nr. 1881/19.12.2011 pronunţată de Judecătoria Sectorului 5 Bucureşti în dosar nr. 18546/302/2011, definitivă prin nerecurare la data de 30.12.2011 inculpatul .............. executând pedeapsa cea mai grea de 10 (zece) ani închisoare. În baza art. 57 C.pen. pedeapsa se execută în regim de detenţie. În baza art. 71 alin. 2 Cod penal interzice inculpatului exerciţiul drepturilor prev. de art. 64 lit.a) teza a II-a şi lit.b) Cod penal. În baza art. 36 alin. 3 C.pen scade din pedeapsa aplicată perioada executată de la 21.02.2012 la 21.08.2012. În baza art. 61 C.pr.pen. menţine liberarea condiţionată a condamnatului dispusă prin sen. pen. nr. 1811/14.08.2012 a Judecătoriei Sectorului 5 Bucureşti în dosar nr. 18023/302/2012 definitivă prin nerecurare, liberat la data de 21.08.2012, rest 121 zile. In baza art. 191 C.pr.pen. obligă inculpatul la plata sumei de 1000 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu recurs in 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţă publică azi, 14.11.2012.
Gabriela Mihai, Avocat
Aveti o pedeapsa de 10 luni cu executare in penitenciar, nu 10 ani asa cum gresit s-a redactat.la finalul dispozitivului.
Da,este o condamnare cu executare din câte am citit, dar cred că este o greşeală de redactare, fiindcă s-au contopit 2 pedepse de câte 10 luni, iar rezultanta nu poate fi 10 ani.
În plus, aveţi de achitat şi cheltuieli judiciare avansate de stat, în cuantum de 1000 de lei .
Aveţi dreptul de a declara recurs în termen de zile .
Este posibil sa declare recurs si parchetul.
Este insa bine sa declare recurs si in culpatul.
deja am executat 6 luni din cele 10 din februarie pina in august intrebarea mea era daca la sentinta data in 14 noimbrie mi s au mai dat10 luni va multumesc anticipat pentru raspuns