Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare in invatamant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare in invatamant

buna ziua,
nu stiu exact care sunt pasii pentru a ocupa un post in sistemul de invatmant, adica unde pot solicita (la ce institutie), care sunt criteriile de angajare, ce studii sunt cerute ,sau legislatie privind incadrarea in sistem.
Am inteles ca se va schimba legislatia, ma puteti ajuta?
Va multumesc,

Mai multe date concrete le puteti afla daca va veti interesa direct la Inspectoratul Scolar Judetean /municipal.

Toate aceste prevederi sunt reglementate prin Legea 1/2011,-legea educatiei nationale .In cuptinsul acesteia gasim urmatoarele reglementari:

Art. 88. - (1) Personalul din invatamantul preuniversitar este format din personal didactic, personal didactic auxiliar si personal administrativ sau nedidactic.
(2) in invatamantul preuniversitar poate functiona personal didactic asociat.
(3) Personalul didactic auxiliar este definit conform prevederilor prezentei legi.
(4) Personalul administrativ isi desfasoara activitatea in baza Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare.
Art. 89. - in invatamantul preuniversitar de stat si particular, posturile didactice vacante si rezervate se ocupa prin concurs organizat la nivelul unitatii de invatamant cu personalitate juridica, conform unei metodologii-cadru elaborate de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului.
Art. 90. - (1) Concursurile pentru ocuparea posturilor didactice au caracter deschis. La concurs se poate prezenta orice persoana care indeplineste conditiile prevazute de legislatia in vigoare.
(2) Angajarea personalului didactic in unitatile de invatamant cu personalitate juridica se face prin incheierea contractului individual de munca de catre directorul unitatii, cu aprobarea consiliului de administratie.
Art. 91. - (1) Organizarea si desfasurarea concursului de ocupare a posturilor didactice auxiliare si administrative dintr-o unitate de invatamant sunt coordonate de director. Consiliul de administratie al unitatii de invatamant aproba comisiile de concurs si valideaza rezultatele concursului.
(2) Angajarea prin incheierea contractului individual de munca a personalului didactic auxiliar si administrativ in unitatile de invatamant cu personalitate juridica se face de catre directorul unitatii, cu aprobarea consiliului de administratie.

nu,nu se aplica prevederile din legea 1/2011...conditiile la gasiti in Metodologia privind miscarea personalului didactic 2010....in principal este vorba despre:
1.diploma de licenta -facultate acreditata
2.cel putin 30 de credite"psihopedagogice"sau modul psihopedagogic,art.din vechea lege a invatamantului
arhontele a scris:

nu,nu se aplica prevederile din legea 1/2011...conditiile la gasiti in Metodologia privind miscarea personalului didactic 2010....in principal este vorba despre:
1.diploma de licenta -facultate acreditata
2.cel putin 30 de credite"psihopedagogice"sau modul psihopedagogic,art. 68 din vechea lege a invatamantului

arhontele a scris:

nu,nu se aplica prevederile din legea 1/2011...conditiile la gasiti in Metodologia privind miscarea personalului didactic 2010....in principal este vorba despre:
1.diploma de licenta -facultate acreditata
2.cel putin 30 de credite"psihopedagogice"sau modul psihopedagogic,art.din vechea lege a invatamantului
3. in luna noiembrie vor aparea si alte precizari

arhontele a scris:

nu,nu se aplica prevederile din legea 1/2011...conditiile la gasiti in Metodologia privind miscarea personalului didactic 2010....in principal este vorba despre:
1.diploma de licenta -facultate acreditata
2.cel putin 30 de credite"psihopedagogice"sau modul psihopedagogic,art.din vechea lege a invatamantului

Da,dar utilizatoarea intreaba despre modificarile care vor interveni,nu despre Metodologia in vigoare anul acesta...in plus nu stim daca doreste un post didactic,didactic auxiliar sau nedidactic.

ContSters136493, utilizator