Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constructie abuziva cu ignorarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constructie abuziva cu ignorarea drepturilor/proprietatilor vecinilor

Buna ziua.
Pana nu demult, casa mea se invecina la Vest cu un teren intravilan care de-a lungul timpului s-a transmis de la un "proprietar" la altul, in maniera nu tocmai legala, neexistand un real contract de vanzare-cumparare sau de mostenitor. Acum o luna, revenind in comuna unde am aceasta proprietate am avut surpriza sa constat ca pe respectivul teren se turnase deja fundatia unei case de proportii deloc neglijabile. Surpriza a devenit si mai mare si socanta, cand am constatat ca aceasta constructie este foarte aproape de limita proprietatii mele; la o masuratoare destul de aproximativa (noul vecin impingea metrul catre casa mea prin ochiurile gardului de sarma) a rezultat ca distanta de la fundatia respectivului edificiu pana la gard este de circa 1,25-1,30 m. In plus pe peretele dinspre casa mea, acest nou vecin a lasat o deschidere tip fereastra, iar din fundatie iese o conducta cu un diametru de aproximativ 20 cm orientata catre casa mea. Mentionez ca si eu am doua ferestre pe peretele catre proprietatea sa, dar cum casa mea a fost construita prin anii '60, am dobandit dreptul de servitute la vedere prin trecerea anilor (minim 30, daca nu ma insel) si ca distanta de la gard la casa mea este de circa 1,30 m in apropierea deschiderii stradale si se largeste gradual coborand in profunzimea proprietatii, ajungand cam la 2 m. Aceasta se datoreaza faptului ca atunci cand a fost construita casa mea (inainte de anii '60), pe terenul vecin se afla o casa mosiereasca, tip conac, cu parter, etaj si mansarda, pozitionat la o distanta de circa 6 m de limita de proprietate. Nu au existat niciodata discutii sau litigii cu vecinii (la vremea respectiva vecinii erau in marea lor parte si rude si acceptau compromisuri/acorduri - legale -.in ceea ce priveste distantele intre proprietati si efectuarea de ferestre, numai sa aiba un petic de curte al lor si o casa proprie).
In plus, noul vecin a amenajat un WC de gradina (o groapa in pamant prevazuta cu o ingraditura de scandura) a carui latura posterioara se afla exact pe linia de hotar cu proprietatea mea si ca prin suruparea terenului are tendinta de a se largi in gradina mea.
Am mers la Primarie in 17 august a.c. pentru a solicita documentatia referitoare la respectiva constructie dar, nici secretarul, nici vice-primarul prezenti in sediul Primariei nu au stiut sa imi dea vreo lamurire si unica voce referitoare la aceasta constructie existenta in registrele Primariei era un numar de inregistrare a unei Cereri de Autorizare de Construire datand din 26 iulie a.c. Am solicitat sa pot vedea actele care au insotit aceasta cerere, dar... mi s-a spus ca acestea s-ar afla la un anumit domn. C.M., care are un soi de colaborare cu Primaria respectiva. Interpelat telefonic de catre cei din Primarie acesta a afirmat ca toate actele sunt in regula, ca eu nu am niciun drept sa le vad si el nicio obligatie sa mi le puna la dispozitie... (Despre legea transparentei in actele de interes public, de drepturile contribuabililor de a avea acces la informatiile care ii privesc, despre obligatiile Primariei de a depozita in arhivele sale intreaga documentatie care se prezinta sau se elibereaza de la/catre birourile sale... se pare ca nimeni nu stie sau nu au chef sa stie...)
Am trimis o notificare catre Primaria respectiva si una catre Inspectoratul de Stat, Teritorial, in Constructii al judetului respectiv prin scrisori recomandate cu confirmare de primire, prezentand intreaga situatie, solicitand intreaga documentatie aferenta constructiei in cauza (inclusiv PUG,PUZ (si PUD daca exista) si verificarea acesteia, a legalitatii in ceea ce priveste aprobarile, dosarul de documente si efectuarea in sine a constructie, precum si luarea de masuri urgente pentru sistarea lucrarilor abuzive si masurilor de remediere legale, pana la solutionarea litigiului judiciar.
Intrucat cei de la Primarie au sustinut ca pe teritoriul Comunei se aplica "doar legea picaturii de la streasina" am chemat atentia asupra dispozitiilor Legii 50/1991 si a ulterioarelor modificari si completari precum si cele ale Codului Civil referitoare la autorizatiile de construire, la competentele si responsabilitatile reprezentantilor autoritatilor locale/judetene.
La ora actuala, cladirea respectiva a ajuns deja la nivelul acoperisului.
Ce ar trebui sa fac mai departe?
Care sunt pasii urmatori pe care ar trebui sa ii parcurg?
Ca sa obtin oprirea lucrarilor la constructia respectiva trebuie neaparat sa ma adresez unui avocat?
Si trebuie neaparat sa ma adresez Presedintelui Tarii pentru a-i solicita Ordonanta de Oprire a lucrarilor la respectiva constructie?
Cat de scurt este timpul in care eu trebuie sa ma incadrez cu actiunile de contestatie si opunere la constructia respectiva?
Ce sanse de castig de cauza am in situatia expusa?
Specific ca vecinul in cauza nu numai ca nu a solicitat/obtinut vreun acord de la mine sau ceilalti vecini, dar nu a asteptat nici macar raspunsul afirmativ sau negativ la cererea de Autorizatie de Construire, procedand la inceperea si continuarea lucrarilor fara autorizatie.. Deci, abuz peste abuz!
Sunt in asteptarea raspunsurilor de la cele doua institutii.
Convinsa ca voi obtine un raspuns profesional, calificat si competent va multumesc pentru timpul pe care veti binevoi sa il acordati problemei expuse de mine si va salut cu consideratie si respect.
E.B.
eu nu am inteles ce doriti

sa darame casa?
sa inchita fereastra catre d-voastra?
teava care iese din fundatie cred ca e scurgerea din casa sau un bransament la apa
Daca edificiul a fost demarat in executie in lipsa formalitatilor legale ,exista posibilitatea ca autoritatea publica locala sa emita raspuns favorabil dvs
Functie de concluzia autoritatilor care au fost implicate ca urmare a sesizarilor adresate de dvs,va revine dreptul a hotari asupra etapelor /masurilor pe care urmeaza sa le desfasurati
Eventuala actionare in instanta a beneficiarului edificiului ,poate fi solutionata intr-un timp greu de precizat si fara garantia unei solutii favorabile dvs
Daca este cazul, chiar sa darame casa! De ce nu? Casa aceasta construita in acest mod, fara respectarea distantelor fata de proprietatea vecina (a mea) pune in pericol sanatatea casei mele. Aceasta casa noua este amplasata foarte aproape de peretele casei mel, la Vest de aceasta si casa mea nu va mai beneficia de lumina/caldura soarelui ci va fi tot timpul expusa umezelii. In plus, nu este chiar placut sa vezi in continuu imaginea unui perete de la fereastra propriei locuinte. Terenul respectiv are o deschidere stradala de circa 20 de metri si deci, ar fi avut loc arhi-suficient sa isi plaseze constructia la o distanta legala fata de proprietatea si casa mea. Doar pentru asta sunt legi: sa fie respectate. De ce sa fiu eu obligata sa suport consecintele actiunilor ilegale si abuzive ale unuia care ignora legile Tarii si ale bunei vecinatati?
"Acolo unde cineva isi largeste libertatea sa, se restrange libertatea altcuiva". Eu nu vreau sa permit nimanui sa imi limiteze sau sa imi restranga libertatile mele, in niciun fel, mai cu seama cand acestea sunt tutelate de legislatia Tarii. Nu eu sunt cea care i-am provocat neplaceri si daune lui, ci el este cel care a facut de capul lui sfidand legile si bunul simt. Unde gresesc eu?!!!
Daca autoritatile sesizate,vor constatat ca au fost incalcate reglementarile in domeniu,vor fi dispuse masuri in consecinta pentru respecatrea si aplicarea unitara a acestora
Ramane ca autoritatile in drept sa se pronunte concret daca in cauza este vorba despre "actiuni ilegale si abuzive"
Buna seara. AM facut notificare prin scrisoare recomandata si e-mail catre Primarie si catre Inspectoratul Judetean in Constructii, prezentand cu lux de detalii situatia pe care am expus-o si pe acest topic. Am primit confirmarea de primire a recomandatelor de catre ambele institutii. (Primaria acum 45 de zile, Inspectoratul acum aproximativ 30 de zile). Cu toate acestea, de la Primarie nu am primit niciun raspuns, nici afirmativ nici infirmativ, nici A nici B. In schimb, Inspectoratul Judetean in Constructii mi-a comunicat prin e-mail deocamdata (sper ca o va face prin recomandata) ca au facut verificarile de rigoare la fata locului si ca au constatat urmatoarele:
"- existenta autorizatiei de construire nr.xxx /11/26.07.2011
-nerespectarea, in teren, a planului de situatie (din proiect) referitor la distante fata de imprejmuiri (catre est si catre sud)
- nerespectarea pozitionarii golurilor de ferestre si si usi prevazute in proiectul nr. xxx /2011.
- nerespectarea in teren a dimensiunilor in plan ale constructiei (conform documentatiei tehnice)
- existenta autorizatiei de construire nr. 11/26.07.2011
-nerespectarea, in teren, a planului de situatie (din proiect) referitor la distante fata de imprejmuiri (catre est si catre sud)
- nerespectarea pozitionarii golurilor de ferestre si sui prevazute in proiectul nr. .../2011.
- nerespectarea in teren a dimensiunilor in plan ale constructiei (conform documentatiei tehnice)
Masuri dispuse:
- oprirea lucrarilor de construire la stadiul fizic actual si intrarea in legalitate prin obtinerea unei noi autorizatii
- respectarea prevederilor Codului Civil referitor la servitutea de vedere in documentatia privind reatorizarea executarii lucrarilor de cosnstructii a imobilului in cauza
- urmarirea de catre primaria comunei B, prin organele de control, a indeplinirii masurilor dispuse in termenul stabilit (90 zile).
Cele prezentate mai sus au facut obiectul unui proces verbal de control cu nr. xxxx / 11.10.2011 (IJC X)". Semneaza Directorul IJC X ing. XX.
Buuun!!!! Pana aici e bine si... nu e bine. Pai... imediat in ziua in care am primit e-mail-ul, adica in 14 octombrie, am sunat acasa, in tara, la verisoara mea, (sunt doi verisori care imi vad de casa si ograda) pentru a-i comunica noutatea. Aceasta insa imi spune ca vecinul nu pare afectat de niciun fel de masura restrictiva, ca a continuat nestingherit sa isi ridice casa,
si chiar in ziua respectiva lucrau la acoperis...Ba mai mult, ea personal l-a surprins pe individ, culegand nuci in curte la mine. Asta inseamna ori ca a distrus gardul care separa cele doua proprietati ori ca a sarit "parleazul".
Nici atunci nu a lasat semne ca ii pasa cand vara mea l-a atentionat ca il reclama pentru violare de proprietate si furt.
Am asteptat inca o saptamana in speranta ca imi va sosi vreo comunicare si din partea Primariei, dar, azi, 20 octombrie, nu am primit inca nimic, desi au trecut 45 de zile, nu doar cele 30 de la primirea scrisorii mele, timp in care in care ar fi trebuit sa imi raspunda oficial.
Rog pe domnii avocati sa ma ajute sugerandu-mi care ar fi pasii pe care ar trebui sa ii fac in continuare, mai ales ca vara mea si celalalt verisor (cu care am vorbit acum 2 ore) imi spun ca atunci cand va ninge, toata zapada de pe casa respectivului va cadea pe casa mea. Si mi-au mai spus si ca au venit trei cetateni interesati de cumpararea casei mele, dar cand au vazut cum stau lucrurile cu casa vecina nu au mai manifestat niciun interes. Ce pot si ar trebui sa fac? Trebuie sa ma adresez unui avocat? Cam cat poate sa dureze o asemenea "sarada" si la ce rezultate pot sa sper? Daca noua autorizatie presupune si un acord din partea mea, eu o spun clar si raspicat : in nicun caz acesta nu il va obtine. Deci... cum va putea obtine o noua autorizatie care sa il integreze in legalitate? O "legalitate" a sa ar insemna un risc in continua crestere pentru casa mea, ar insemna ca sanatatea casei mele sa devina din ce in ce mai precara. Eu sunt hotarata sa ajung chiar si la CEDO, daca situatia o va impune. Multumesc oricui va avea bunavointa sa imi dea un raspuns competent, profesional.