Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prima de merit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prima de merit

Buna ziua,
Doresc sa acord anumitor angajati prime de merit care au caracter ocazional.
Inspectorul de resurse umane considera ca trebuie intocmit un act aditional deoarece il considera un sporla salariu.
Din cunostintele mele se trec in CIM doar sporurile cu carcter permanent.
Va rog ma puteti ajua cu o solutie sa nu avem probleme in acordarea acestor prime?
Va multumesc.
Probabil face confuzie cu Indemnizatia de merit, care se acorda de obicei in sectorul bugetar si este un spor permanent.
1. Daca sunteti firma privata puteti acorda cate prime vreti si oricand doriti fara obligatia de a le prevedea in CIM.
2. Aceste prime sunt supuse impozitarii, sunt trecute ca venituri in statele de plata si in declaratiile nominale lunare deci sunt transparente.