Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept la mostenire dupa 30 de ani de la deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept la mostenire dupa 30 de ani de la deces

Dupa decesul ultimului parinte(respectiv a mamei) a fost facuta succesiune( s-a dat renuntare din partea descendentilor in favoarea unuia singur),dar nu a fost facuta succesiune si dupa decesul primului parinte(respectiv tatal).Au trecut peste 30 de ani de atunci ,timp in care in casa parinteasca (respectiv mostenirea) a locuit descendentul in favoarea caruia s-a facut renuntarea.Acesta a platit toate impozitele s.a.m.d.La decesul acestui descendent ceilalti frati(care au dat renuntare dupa mama) mai au vreun drept la mostenirea respectiva(dupa tata)?
pai mama ce a adus la masa succesorala,daca nu avea succesiunea dupa sot?
doar 1/2 din casa?
pai ea mostenea si 1/2 din bunurile sotului,deci 3/4 din mostenire.
In acte apare doar renuntare la partea mamei,respectiv cele 3/4
Ar fi bine de lamurit daca tatal (mai) avea ceva din locuinta, deoarece nu-mi este clar nici cat avea mama si nici de ce s-a omis dezbaterea succesiunii dupa tata... Oricum, fratii (renuntatori la mostenirea mamei) isi pastreaza calitatea de mostenitor dupa tata, indiferent cati ani au trecut. Insa, un partaj succesoral al bunurilor este tinut de conditia ca acei 30 ani sa nu fi valorat uzucapiune; pentru a respinge o eventuala invocare a prescriptiei achizitive (uzucapiune), va trebui dovedit faptul ca acel descendent acceptant a locuit in casa parinteasca in temeiul unui partaj de folosinta provizoriu. Greu, dar nu imposibil.
Mihaela Luminita VATAVU, Avocat
au dreptul la cota din partea tatalui pt care nu s-a dezbatut succesiunea.
Daca descendentul are copii ii va inlatura de la mostenire.
Daca nu are copii vor putea mosteni.