avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general dizolvare voluntara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

dizolvare voluntara

daca o firma se afla in faza de dizolvare voluntara ( adika am depus actele la reg. comertului), si isi vinde din stocul de marfa sau din active, factureaza cu tva sau fara. ( firma fiind platitoare de tva).
concret vreau sa vand casa de marcat la firma de la care am cumparat-o, cantarul, mobilierul, etc.
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 05:58, 7 Septembrie 2011
Vindeti cu TVA.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urgent ! firma in lichidare-stoc de marfa simonazbug simonazbug poate sa ma ajute si pe mine cineva cu o lamurire Societate comerciala , vanzare produse alimentare , asociatii vor sa radieze firma , ce se intampla cu ... (vezi toată discuția)
Cesionare srl anda2000 anda2000 am un magazin alimentar pe care vreau sa-l dau cu tot cu stoc marfa,srl,etc,am inteles ca toate actele se depun la orc,dar am o problema cu punctul de ... (vezi toată discuția)
Bilant lichidare societate cu stoc marfa starcopit starcopit Sunt in faza de radiere a unei mici firme (srl) care din 2009 nu a mai avut nici un fel de activitate fiind suspendata iar apoi lichidata in vederea ... (vezi toată discuția)