Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plingere impotriva inlocuirii raspunderii penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plingere impotriva inlocuirii raspunderii penale

Am un litigiu cu o persoana careia, in urma sesizarii penale, i s-a deschis dosar penal. Dosarul a fost solutionat cu SUP si inlocuita raspunderea penala cu sanctiune cu caracter administrativ. Prejudiciul nu a fost reparat.

Doresc sa fac plingere impotriva solutiei si sa solicit trimiterea in judecata. Argumentul legal invocat ar fi art.90 CP - Conditiile inlocuirii - al. c: "paguba pricinuita prin infractiune a fost integral reparata pina la pronuntarea hotaririi".

Intrebare: se poate face apel la art. 90 CP in conditiile in care in textul sau se vorbeste de "instanta", adica procurorul poate fi asimiliat unei instante?
ion minca, utilizator
Nu poate fi declarat apel in acest caz, ar trebui sa fie vorba despre o sentinta, impotriva actelor sau solutiilor dispuse de organele de cercetare penala sau de procuror se poate face plangere in temeiul art. 275-278 C., pr. pen., in termen de 20 de zile de la comnunicarea solutiei.
Nu este vorba de nici un apel: fraza "se poate face apel la art. 90 CP?" a fost citita gresit. Sensul corect este "se poate invoca art. 90 CP?".

ion minca a scris:

Am un litigiu cu o persoana careia, in urma sesizarii penale, i s-a deschis dosar penal. Dosarul a fost solutionat cu SUP si inlocuita raspunderea penala cu sanctiune cu caracter administrativ. Prejudiciul nu a fost reparat.

Doresc sa fac plingere impotriva solutiei si sa solicit trimiterea in judecata. Argumentul legal invocat ar fi art.90 CP - Conditiile inlocuirii - al. c: "paguba pricinuita prin infractiune a fost integral reparata pina la pronuntarea hotaririi".

Intrebare: se poate face apel la art. 90 CP in conditiile in care in textul sau se vorbeste de "instanta", adica procurorul poate fi asimiliat unei instante?

Procurorul a dispus scoaterea de sub urmarire penala, pentru ca fapta prezinta un pericol social redus ( art . 10 din codul de procedura penala , raportat la articolul 18 , indice 1 din acelasi cod ).

In caz ca dumneavoastra contestati legalitatea si temeinica ordonantei dispuse in cauza, in termen de 20 de zile , aveti posibilitatea de a depune plangere, respectand termenul de 20 de zile , ce curge de la comunicare.

Daca prejuidicul este unul infim , chiar daca nu a fost reparat, procuror , atat instanta de judecata , pot dispune aplicarea unei amnezi administrative , ca fiind suficienta, in de imprejurarile in care fapta a avut loc.

Daca nici dupa sesizarea procurorului ierarhic superior situatia nu este una favorabila dumneavoastra, puteti sesiza instanta de judecata(judecatoria in a carei raza teritoriala s-au efectuat actele de cercetare din etapa urmaririi penale ).

Succes.
multumesc, cunosc aceste aspecte procedurale.

Intrebarea priveste motivele pe care le pot invoca in plingere, mai precis daca pot invoca art 90 CP - Condiţiile înlocuirii

Instanţa poate dispune înlocuirea răspunderii penale cu răspunderea care atrage o sancţiune cu caracter administrativ, dacă sunt îndeplinite următoarele condiţii:
a) pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de cel mult un an sau amendă ori s-au săvârşit infracţiunile prevăzute în art. 208, 213, art. 215 alin. 1, art. 2151alin. 1, art. 217 alin. 1, art. 219 alin. 1, dacă valoarea pagubei nu depăşeşte 10 lei sau infracţiunea prevăzută în art. 249, dacă valoarea pagubei nu depăşeşte 50 lei;
b) fapta, în conţinutul ei concret şi în împrejurările în care a fost săvârşită, prezintă un grad de pericol social redus şi nu a produs urmări grave;
c) paguba pricinuită prin infracţiune a fost integral reparată până la pronunţarea hotărârii;
d) din atitudinea făptuitorului după săvârşirea infracţiunii rezultă că acesta regretă fapta;
e) sunt suficiente date că făptuitorul poate fi îndreptat fără a i se aplica o pedeapsă.
Înlocuirea răspunderii penale nu se poate dispune dacă făptuitorul a mai fost anterior condamnat sau i s-au mai aplicat de două ori sancţiuni cu caracter administrativ.

In cazul de fata procurorul nu a dispus repararea prejudiciului, deci nu s-a respecatat conditia c). Dar in textul articolului 90 CP se vorbeste de "instanta" (Instanţa poate dispune înlocuirea răspunderii penale...) Deci: procurorul poate fi asimiliat unei instante? Asta este intrebarea.

ion minca, utilizator