avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna ziua .Sunt nascuta in 7 februarie 1957,am un stagiu de cotizare de 33 ani , din care 9 ani 3luni si 30zile in grupa a II-a si as dori sa-mi spuneti cand indeplinesc conditiile de pensionare anticipata ; care este varsta standard de pensionare femei? Va multumesc foarte mult !
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 23:42, 6 Septembrie 2011
Va puteti pensiona la limita de varsta la 59 ani si 2 luni (Aprilie 2016) si anticipat partial dupa octombrie 2012 la virsta de 55 ani si 8 luni cu reducerea pensiei de pana la 45%

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie m_adriana m_adriana Buna ziua, Sunt nascuta in luna februarie 1957, am absolvit la cursuri de zi ,(cu diploma )o unitate de invatamat superior de 4 ani .Vechime in campul muncii ... (vezi toată discuția)
Pensionare limita de varsta elet_mm elet_mm Buna ziua, Va rog sa imi spuneti cand as putea sa ma pensionez pentru limita de varsta, daca sunt nascuta in 1958-13 Martie, am o vechime in munca de 26 ani, ... (vezi toată discuția)
Pensionare doinatautan doinatautan Sunt născută pe 16.05.1957 iar pe data de 22.03.2012 am făcut 35 de ani de muncă (lucrez din 22.03.1977). Am lucrat şi 7 ani compleţi în grupa II-a de ... (vezi toată discuția)