Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna ziua .Sunt nascuta in 7 februarie 1957,am un stagiu de cotizare de 33 ani , din care 9 ani 3luni si 30zile in grupa a II-a si as dori sa-mi spuneti cand indeplinesc conditiile de pensionare anticipata ; care este varsta standard de pensionare femei? Va multumesc foarte mult !
Va puteti pensiona la limita de varsta la 59 ani si 2 luni (Aprilie 2016) si anticipat partial dupa octombrie 2012 la virsta de 55 ani si 8 luni cu reducerea pensiei de pana la 45%