Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intreruperea temporara de munca ce repercursiuni are?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intreruperea temporara de munca ce repercursiuni are?

Buna ziua! Va rog sa-mi spuenti ce repercursiuni are intreruperea temporara de munca, adica as dori sa demisionez de la firma la care lucrez si sa ma angajez la o alte firma, insa voi avea o intrerupere de 5 zile lucratoare. Am auzit ca sunt repercursiuni la pensie, vechime in munca... Imi puteti explica va rog? Multumesc anticipat!
atunci pune-ti demisia in asa fel incat ultima zi de munca la A sa fie urmata de prima zi de munca la B.
asta stiam, insa vreau sa stiu ce repercursiuni are intreruperea de munca.. vreau cateva zile libere inainte sa ma duc la noul loc de munca si vreau sa stiu dezavantajele acestei decizii
Acele 5 zile nu sunt considerate stagiu de cotizare la pensie , la somaj ....
multumesc freelis! de la resurse umane mi-au spus ca intreruperea afecteaza atunci cand se va calcula vechimea in munca la pensie...dar banuiesc ca fiind vorba de doar 5 zile nu este asa de grav.... sper .....ca in Romania totul este posibil .