Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj - copii majori au dreptul la ceva?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj - copii majori au dreptul la ceva?

Buna ziua.

In cazul unui divort intre 2 parinti care au 3 copii (2 majori si unul minor), exista posibilitatea ca din bunurile comune cuplului sa se dea o parte si copiilor adulti?

Multumesc
petculetz, utilizator
impartirea bunurilor comune se face intre soti, nu intre soti si copii. Insa,dupa finalizarea partajului fiecare parinte poate dona sau vinde copiilor bunurile ce i-au revenit dupa finalizarea partajului.
petculetz a scris:

Buna ziua.

In cazul unui divort intre 2 parinti care au 3 copii (2 majori si unul minor), exista posibilitatea ca din bunurile comune cuplului sa se dea o parte si copiilor adulti?

Multumesc

Da , exista aceasta posibilitatea . Prin incheierea unui act translativ de proprietate ambii parinti pot instraina anumite bunuri dobandite in timpul casatoriei copiilor majori.
bunurile comune sunt ale sotilor, deci copii nu primesc nimc.copii au un drept de mostenire la decesul parintilor
Copiii nu pot participa la partaj. Dar parintii pot vinde sau dona copiilor o parte din bunurile cumparate in timpul casatoriei. :)
Ok. Am inteles. Multumesc pentru raspunsuri