Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj - copii majori au dreptul la ceva?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj - copii majori au dreptul la ceva?

Buna ziua.

In cazul unui divort intre 2 parinti care au 3 copii (2 majori si unul minor), exista posibilitatea ca din bunurile comune cuplului sa se dea o parte si copiilor adulti?

Multumesc
petculetz, utilizator
Buna ziua , stiu ca acest subiect nu face referire la discutia pe care dumneavoastra o aveti ca si topic , insa , am o intrebare foarte urgenta . Sunt divortata de 1 an si 6 luni si la pronuntarea sentintei de divort am castigat incredintarea minorului spre crestere si educare iar in urma acestei solutionari s-a hotarat si cuamtumul pensiei alimentare pe care fostul sot trebuie sa o plateasca minorului . La data ultimei infatisari avocata fostului sot a reusit "performanta" de a aduce "dovezi" din care reiesea faptul ca sotul nu era angajat la nicio societate , ceea ce a determinat instanta sa aloce un cuantum de 85 lei lunar . Acum...intrebarea mea este urmatoarea : in cazul meu , fostul sot are contract de munca incheiat cu o firma straina , lucreaza in Spania de aproximativ 3 ani de zile . Acel contract de munca are valabilitate in fata instantei de judeata ? Adica il pot aduce in instanta pentru marirea pensiei alimentare in functie de salariul castigat in strainatate ???

Va rog sa ma ajutati , multumesc anticipat .
Georgyyana a scris:

Buna ziua , stiu ca acest subiect nu face referire la discutia pe care dumneavoastra o aveti ca si topic , insa , am o intrebare foarte urgenta . Sunt divortata de 1 an si 6 luni si la pronuntarea sentintei de divort am castigat incredintarea minorului spre crestere si educare iar in urma acestei solutionari s-a hotarat si cuamtumul pensiei alimentare pe care fostul sot trebuie sa o plateasca minorului . La data ultimei infatisari avocata fostului sot a reusit "performanta" de a aduce "dovezi" din care reiesea faptul ca sotul nu era angajat la nicio societate , ceea ce a determinat instanta sa aloce un cuantum de 85 lei lunar . Acum...intrebarea mea este urmatoarea : in cazul meu , fostul sot are contract de munca incheiat cu o firma straina , lucreaza in Spania de aproximativ 3 ani de zile . Acel contract de munca are valabilitate in fata instantei de judeata ? Adica il pot aduce in instanta pentru marirea pensiei alimentare in functie de salariul castigat in strainatate ???

Va rog sa ma ajutati , multumesc anticipat .

Da!