Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrari constructii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrari constructii

Am prit luna aceasta facturi cu materiale (ciment, fier, burghie ,tabla etc) pe
care le-am inreg. in 301 dar nusunt sigura ca este poate 3021 si de ce?
Am un singur contract de subantrepriza nir si bc. pe acea lucrare?
Le-am dat in consum pe toate.
Ajutatima cu inregistrarile acestor materiale sa stiu pe viitor
conform contractului va trebui sa faceti deviz de lucrari in care sa prindeti materialele consumate,manopera,etc.Acest deviz va trebui semnat de catre beneficiar.Apoi pe baza devizului faceti bon de consum.Normal trebuia sa le inregistrati in 3028.Daca folositi tabla pentru a efectua un cazan(de exemplu)pe care il dati mai departe atunci trebuie sa inregistrati 345-711.Sunt mai multe
Cimentul poate fi inregistrat ca materie prima in cazul in care este folosit pentru producerea betonului. Iesirea o faceti in acest caz prin cont 601. Materialele consumabile le inregistrati in cont 3028 si dati in consum prin 6028. Intocmiti deviz unde sa prindeti atat cheltuielile cu materiile prime si materialele, dar si contravaloarea chiriei utilajelor, amortizarea mijloacelor fixe folosite in procesul de productie, manopera care include cheltuielile cu salariile.