avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducere salarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducere salarii

Buna ziua ,
Conducerea societatii doreste sa reduca salariile tuturor angajatiilor intrucat cheltuielile sunt prea mari .
Este posibil asa ceva ?
Cel mai recent răspuns: Boncu Constantin , Avocat 16:52, 8 Septembrie 2011
Da. E posibil si chiar se practica in perioada de criza. Ar mai fi o posibilitate sa reduca numarul de salariati. Se va incheia act aditional la fiecare contract individual de munca. Deci reducerea trebuie facuta cu acordul scris al salariatului.
george_neagu a scris:

Da. E posibil si chiar se practica in perioada de criza. Ar mai fi o posibilitate sa reduca numarul de salariati. Se va incheia act aditional la fiecare contract individual de munca. Deci reducerea trebuie facuta cu acordul scris al salariatului.


Angajatorul nu poate reduce unilateral salariul.
Daca angajatii refuza sa semneze actul aditional, atunci nu se poate face nicio reducere.

Avocat Costi Boncu
Din cate stiu eu chiar daca angajatul este de acord drepturile lui nu pot fi ingradite. Sa fi schimbat legislatia in aceasta privire?
Asa stiam si eu , chiar am vorbit cu o jurista de la ITM si mi-a zis ca nu se poate cu act aditional intrucat atentezi la bunul omului.
Oricum multumesc pentru raspunsuri.
Modificarea salariului se poate face numai cu acordul ambelor parti ... nu exista niciun text de lege care sa interzica partilor sa mareasca sau sa micsoreze salariul prin acordul lor.

Alte discuții în legătură

Probleme -criza economica sperantaa sperantaa Buna ziua, as dori daca se poate un raspuns cat mai urgent de la o persoana calificata in legislatia muncii. Lucrez la o societate comerciala iar acum ... (vezi toată discuția)
Reducere de salarii in toata firma !este legal ? dar nu datorita abaterilor disciplinare quantumrevers quantumrevers Buna ziua va adresez cu uirmatoarea problema : lucrez circa de 4 ani in cadrul aceleasi companii pe piata de retail si descopar cu mahnire ca suntem foarte ... (vezi toată discuția)
Reducerea salariului datorita rezultatelor financiare slabe dragulina dragulina Buna ziua, Sa zicem ca angajatorul decide reducerea salariilor motivata de rezultatele financiare proaste ale societatii. Cum trebuie sa dovedeasca el ... (vezi toată discuția)