Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... tentativa art. 182
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

tentativa art. 182

Lovirea unei persoane cu pumnul in ochelari, apoi in ochi in repetate randuri se poate incadra ca si tentativa la art. 182? dar intepatul cu cutitul daca victima se apare cu mana, si astfel necesite doar 10-12 ingrijiri medicale, in loc de 60-90 cat ar primi daca atacatorul i-ar fi intepat gatul.

xuser, utilizator
Presupun ca daca i-ar fi luat gatul nu avea nevoie decat de certificatul de deces.
Ceva pe acolo bat si eu

daca tai cu cutiul la gat pe cineva -> tentativa de omor, dar daca lovesti in repetate randuri pe cineva cu pumnul in ochi, cauzandu-i acestuia chiar "diminuarea campului vizual" pe o perioada de cateva zile, nu e tentativa la art. 182?
Daca au fost acordate de catre medicul legist doar 10-12 zile ingrijiri medicale,fapta este de loviri si alte violente (art.180 c.p.).
Da, dar intrebarea mea este daca se poate incadra la tentativa de vatamare grava daca persoana a lovit in repetate randuri victima cu pumnul in ochelari, provocandui chiar o cicatrice de 4 cm deasupra ochiului. Scopul agresorului fiind de-a "vatama grav" o persoana, de-a o lasa fara vedere victima!?

Asa cum aratam este nevoie de cerinta celor 60 de zile de ingrijiri medicale, si ar fi trebuit sa precizez ca asta in situatia in care cicatricile de pe fata nu pot fi indepartate. Daca se pot indeparta atunci nu e vatamare corporala grava,sau tentativa (asa cum dealtfel sugerati).
andymaurul, utilizator