avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... La ce pedeapsa ma pot astepta...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

La ce pedeapsa ma pot astepta...


Buna ziua, am 20 de ani , nu am atecedente penale si sunt student (am inteles ca si asta ajuta).

Cineva se tot lega de prietena mea, pana cand a reusit sa ma enerveze. Impreuna cu alti 4 baieti m-am dus si l-am batut mar pe acel pervers sexual. Nu am vrut sa iasa chiar asa, insa din nervi l-am lovit in ochelari, i-am lasat o mica cicatrice la ochi, si totodata toti 5 l-am lovit cu pumnii si picioarele.
Norocul meu ca a primit doar 18 zile de ingrjiri medicale... dar are niste poze unde arata teribil, fiind tot umflat...
nu i-am pus viata in pericol din cate rezulta din actele medicale.

Doar pe mine m-au identificat politia, si nu i-am chemat dat in gat pe ceilalti...am scris ca l-am batut de unul singur si interesant e ca m-au crezut...mai mult nu s-a retinut din lipsa de proba ca i-am spart ochelarii :D deci as putea sa ma leg ca victima minte in instanta? :D


La ce pedeapsa ma pot astept? Fapta s-a intamplat in urma cu 1 an, acuma dosarul e la procuror. Pot scapa cu o amenda admnistrativa sau cu una penala? Mi-ar trebui cazier curat intrucat vreau sa ma duc in USA...
Cel mai recent răspuns: ion_iliescu , utilizator 14:43, 16 Octombrie 2011
Ar fi bine sa ne spuneti ce incadrare ati primit.
Lovirea si alte violente :D

Am mai fost acuzat de talharie, distrugere, amenintare, insulta, calomnie, toate cele de pe pamant insa au cazut toate din lipsa de probe, in special ca acel obsedat de prost s-a incurcat in declaratii. As dori sa stiu daca in astfel de situatie as putea cumva sa ies basma curata, intrucat politia crede ca victima minte, adica nu stiu cum dar m-au crezut pe mine :D

ar fi sanse mari avand in vedere infractiunea pentru care sunteti cercetat si care , daca aveti interes poate cadeti la pace cu obsedatul,ii dati o suma de bani si se termina procesul si scapati si de cazier.
ganditi-va ,analizati si procedati cum considerati dvs ca e mai bine.
Poi e o problema , obsedatul nu vrea.

Insa norocul meu ca are numai 18 zile de ingrijiri medicale.Stiu ca din cauza cicatricii a vrut sa ceara "vatamare corporala grava" insa nu s-a putut dovedi ca eu l-am lovit cu pumnul in ochelari :D

Pot sa scap cu doar o amenda si sa-mi vad de viata mea?
da.cu una penala eventual.

x user?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am primit o bataie serioase, acuma ce sa fac? xuser xuser Am primit in urma cu 2 saptamani o bataie serioasa. Au venit 5-7 tineri fara nici un motiv si m-au luat la pumni si la picioare. Mentionez ca nu ii cunosc pe ... (vezi toată discuția)
Distrugere sau doar lovire si alte violente? klumea klumea Vineri la discoteca din sat un nebun m-a lovit cu pumnul in ochelari, [editat]. noroc ca ochelarii au sarit insa mi-a lasat o taietura pe frunte (altfel putea ... (vezi toată discuția)
Vreo sansa pe civil? xuser xuser Am vreo sansa \\\\\\"reala\\\\\\" pe civil pt urmatorul caz: - batut mar de 5 indivizi, 18 zile medicale. Motiv: razbunare insa... -procurorul acuza ... (vezi toată discuția)