Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare proprietate

Se poate face cedarea proprietatii unui apartament (coproprietarii fiind sot si sotie) de catre unul din soti in favoarea fiului (major)? Se poate face donatie sau act de vanzare-cumparare catre fiu doar din partea unuia dintre soti? Ce deosebire este intre donatie si vanzare-cumparare?
intai se face iesire din indiviziune,sau partaj judiciar,apoi vanzare,donatie,dar trebuie delimitat ce vinde sau doneaza