Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Firma de recuperare datorii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Firma de recuperare datorii

Buna ziua! As dori sa stiu daca se poate daca pentru o firma de recuperare creante se pot folosi consilieri juridici in loc de avocati pentru a actiona in justitie pe debitori...
De unde sunteti atat de "sigur"? Din legea consilierilor juridici eu unu mai degraba inteleg ca ei nu au voie sa ofere consultanta juridica decat firmelor la care lucreaza si acum dilema ---> doar pentru probleme juridice ce se pot ivi direct fata de persoana juridica sau si asupra obiectului de activitate al acesteia... cum ar fi de exemplu pentru o firma de recuperare debite, actiuni in justitie si alte activitati juridice legate de recuperari legale...???
Iulian81, utilizator
Vei avea o singura problema: nu poti cere cheltuieli de judecata (ref. prestare servicii consiliere juridica). Noi la as. prop. am avutv aceasta problema. In sentinta, intr-un text f. scurt ni s-a dat castig de cauza (recuperare debit intretinere + penalizari), iar pe 2 paqgini ni s-a explicat ca cheltuielile de judecata (250 lei) ni s-au respins pe motiv ca consilierii juridici nu fac parte din barou, ca sunt...., lege, art., etc. Ca sa se aprobe cheltuielile de judecata, trebuie sa-l angajezi cu CIM.
Pentru a lucra totusi cu un consilier juridic, in com. nostru executiv s-a hotarat ca suma cheltuita cu prestatia cons. jr. sa se asemne cu o lucrare obisnuita a unui (instalator, electrician), sa fie repartizata debitorului pe o fisa si la terminarea procesului sa-i fie repartizata in fapt pe lista de plata, cap. Chelt. pe beneficiar.
Mai spun ceva si am terminat: nu toate instantele au respins chelt. de judecata - prestate de cons. jr., dar nu te poti baza pe acest lucru.
Succes!
Adam Grecu, utilizator