Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurare CAS pentru ruda aflata in alt oras
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurare CAS pentru ruda aflata in alt oras

Buna ziua,

Sunt angajat full-time ca programator la o firma din Galati de 5 ani. Sunt domiciliat in Galati, cu adresa din Galati trecuta in buletin. Vreau sa o iau ca si coasigurat CAS pe mama mea, care este domiciliata in Braila. Este casnica de foarte multi ani, nu realizeaza niciun venit, deci nici nu are vreo contributie la CAS in ultimii ani. Angajatorul meu mi-a eliberat o adeverinta care atesta ca sunt salariat si ca mi s-a retinut si virat lunar contributia pentru asigurarile sociale de sanatate. De asemenea, aceasta adeverinta mai mentioneaza: "Persoana mai sus mentionata (adica eu) figureaza in evidentele noastre cu urmatorii coasigurati.... (nume, prenume, CNP ale mamei mele)". Mi s-a zis ca trebuie sa merg cu aceasta adeverinta la CAS Galati pentru a fi vizata. Am fost azi si mi s-a zis sa revin maine dimineata sa-mi iau un bon de ordine si sa-mi astept randul. X-( Ca sa nu ma duc maine degeaba si sa astept degeaba, vreau sa va intreb daca imi mai trebuie si alte acte, gen vreo adeverinta de la Finante cum ca mama nu realizeaza venituri, copii dupa vreun buletin sau certificat de nastere? Si, bineinteles, ce trebuie facut, ce drumuri trebuie batute si la ce cozi trebuie asteptat pe mai departe?

Rezumand cele de mai sus, ma intereseaza care este procedura/traseul care trebuie urmat(a) intr-o astfel de situatie: eu - salariat, cu buletin de Galati; mama - casnica, cu buletin de Braila ?

Multumesc!
Eu stiu ca trebuie sa mearga si mama la CJAS si sa aiba cartea de identitate si o adeverinta de la Fisc din care sa reiasa ca nu are venituri.
Va multumesc pentru raspunsul prompt!

La care CJAS trebuie sa mearga mama, la cea din Braila sau la cea din Galati?
Adeverinta de la Fisc imi trebuie maine la CJAS Galati, cand ma voi duce sa-mi vizez adeverinta eliberata de angajatorul meu?

Care sunt etapele (in ordine cronologica) ce trebuie parcurse pentru a rezolva problema in cauza? (Imi trebuie un raspuns cu liniuta de la capat, ca la prosti, pentru ca nu am timp sa ma duc sa stau la cozi pe la diferite ghisee).

Multumesc!
Gabi-M, utilizator
Gabi-M a scris:

Buna ziua,

Sunt angajat full-time ca programator la o firma din Galati de 5 ani. Sunt domiciliat in Galati, cu adresa din Galati trecuta in buletin. Vreau sa o iau ca si coasigurat CAS pe mama mea, care este domiciliata in Braila. Este casnica de foarte multi ani, nu realizeaza niciun venit, deci nici nu are vreo contributie la CAS in ultimii ani. Angajatorul meu mi-a eliberat o adeverinta care atesta ca sunt salariat si ca mi s-a retinut si virat lunar contributia pentru asigurarile sociale de sanatate. De asemenea, aceasta adeverinta mai mentioneaza: "Persoana mai sus mentionata (adica eu) figureaza in evidentele noastre cu urmatorii coasigurati.... (nume, prenume, CNP ale mamei mele)". Mi s-a zis ca trebuie sa merg cu aceasta adeverinta la CAS Galati pentru a fi vizata. Am fost azi si mi s-a zis sa revin maine dimineata sa-mi iau un bon de ordine si sa-mi astept randul. X-( Ca sa nu ma duc maine degeaba si sa astept degeaba, vreau sa va intreb daca imi mai trebuie si alte acte, gen vreo adeverinta de la Finante cum ca mama nu realizeaza venituri, copii dupa vreun buletin sau certificat de nastere? Si, bineinteles, ce trebuie facut, ce drumuri trebuie batute si la ce cozi trebuie asteptat pe mai departe?

Rezumand cele de mai sus, ma intereseaza care este procedura/traseul care trebuie urmat(a) intr-o astfel de situatie: eu - salariat, cu buletin de Galati; mama - casnica, cu buletin de Braila ?

Multumesc!

Mama dvs. trebuie sa fie luata in evidenta ca si coasigurat de catre angajatorul dvs.
Pentru aceasta,este nevoie de copie dupa actul de identitate al mamei, , declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte că mama nu realizează venituri proprii, precum şi o declaraţie pe propria răspundere a dvs. prin care declarati că aveti în întreţinere pe mama dvs.
Persoanele care au calitatea de salariat, precum şi coasiguraţii acestora vor putea face dovada calităţii de asigurat pe baza de adeverinţa eliberată de angajator. Termenul de valabilitate a adeverinţei eliberate de angajatori este de 3 luni de la data emiterii.
Deci nu aveti ce sa faceti la Casa de Sanatate,dupa perfectarea actelor ,asa cum v-am mentionat,angajatorul va trece mama in Declaratia 112,ca si coasigurat al dvs.in calitate de asigurat si va putea emite adeverinta pt. mama cu care se va putea prezenta la medicul de familie .
ondino a scris:

Mama dvs. trebuie sa fie luata in evidenta ca si coasigurat de catre angajatorul dvs.
Pentru aceasta,este nevoie de copie dupa actul de identitate al mamei, , declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte că mama nu realizează venituri proprii, precum şi o declaraţie pe propria răspundere a dvs. prin care declarati că aveti în întreţinere pe mama dvs.
Persoanele care au calitatea de salariat, precum şi coasiguraţii acestora vor putea face dovada calităţii de asigurat pe baza de adeverinţa eliberată de angajator. Termenul de valabilitate a adeverinţei eliberate de angajatori este de 3 luni de la data emiterii.
Deci nu aveti ce sa faceti la Casa de Sanatate,dupa perfectarea actelor ,asa cum v-am mentionat,angajatorul va trece mama in Declaratia 112,ca si coasigurat al dvs.in calitate de asigurat si va putea emite adeverinta pt. mama cu care se va putea prezenta la medicul de familie .

Daca am inteles bine ce imi spuneti dumneavoastra, practic, in acest moment, nu mai am nimic de facut decat sa-i duc mamei adeverinta eliberata astazi de catre angajatorul meu, in care scrie clar:

Persoana mai sus mentionata (adica eu) figureaza in evidentele noastre cu urmatorii coasigurati (sot/sotie, parinti) aflati in intretinere:

1. Nume, prenume..... Nume si prenume mama.......CNP......2XXXXXXXXXXXX......

Prezenta adeverinta are o perioada de valabilitate de 3 luni de la data emiterii.

Demersurile mentionate de dvs. (copie dupa actul de identitate, declaratii pe proprie raspundere) au fost deja facute din luna iulie.

Va multumesc!
Gabi-M, utilizator
Asa este,adeverinta eliberata de catre angajator este perfect valabila si pe baza acesteia se atesta calitatea mamei dvs, de asigurat fara plata contributiei.O puteti duce mamei pt. a putea beneficia de drepturile cuvenite .