Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... persoana desemnata ARR
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

persoana desemnata ARR

persoana desemnata A RR pentru conducerea activitatii de transport trebuie sa fie angajata unitatii cu norma intreaga(cu jumatate de norma) sau exista posibilitatea externalizarii serviciului??????
Trebuie sa fie angajata ( L 102/2006) fara a preciza norma, desi in textul legii se face precizarea ca aceasta sa se ocupe efectiv si permanent de activitatea de transport !
multumesc,
la momentul cand am pus intrebarea nu gasisem ORDINul nr. 1.892 din 17 octombrie 2006 (*actualizat*), in care am gasit prevederea expresa in ART. 6(3) In aceeasi perioada, persoana desemnata sa conduca permanent si efectiv activitatea de transport rutier poate indeplini aceasta functie numai la un singur operator de transport rutier.