Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Permis de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Permis de munca

Buna ziua,

Un SRLvrea sa angajeze ca Director Tehnic o persoana din Serbia (persoana care lucreaza pentru asociatul majoritar al SRL-ului pe aceeasi pozitie). Ii trebuie permis de munca? Care sint pasii obtinerii acestui permis? Unde ma informez/adresez?

Multumesc frumos,

Georgiana
Legea nr.203/1999 a fost abrogata de OUG nr.56 din 20 iunie 2007 privind încadrarea în muncă şi detaşarea străinilor pe teritoriul României, aprobată cu modificări prin Legea nr.134/2008 .
Potrivit noilor reglementari, cetatenii străinii din statele nemembre UE pot fi încadraţi în munca pe teritoriul României la angajatori care funcţionează în mod legal, numai daca detin autorizaţia de munca eliberata de Oficiul Roman pentru Imigrari sau fara autorizatie de munca numai daca sunt titulari ai dreptului de şedere permanenta pe teritoriul României.
În vederea obţinerii autorizaţiei de munca pentru lucrătorii permanenţi, angajatorul, persoana juridică din România ori o reprezentanta, sucursala sau filiala a unei persoane juridice cu sediul în străinătate, va depune la Oficiul Roman pentru Imigrari o cerere motivată privind necesitatea încadrării în munca a strainului, însoţită de următoarele documente:
a) actul constitutiv al societăţii comerciale sau, după caz, actul de înfiinţare a persoanei juridice, precum şi certificatul de înmatriculare la oficiul registrului comerţului, în copie şi în original;
b) certificatul constatator emis de oficiul registrului comerţului, din care sa rezulte ca nu s-au operat cereri de înscriere de menţiuni referitoare la existenta unei hotărâri judecătoreşti definitive pentru săvârşirea de infracţiuni de către asociatul unic sau, după caz, de asociaţi, în legatura cu activitatea pe care o desfăşoară sau la declararea stării de faliment;
c) scrisoarea prin care se atesta bonitatea angajatorului, eliberata de banca la care acesta are deschis contul;
d) certificatul de atestare fiscală emis de administraţia finanţelor publice în a carei raza teritorială angajatorul isi are sediul social, privind achitarea la zi a obligaţiilor către bugetul de stat;
e) adeverinta eliberata de agenţia pentru ocuparea forţei de munca în a carei raza teritorială isi are sediul angajatorul, cu privire la forta de munca disponibilă pentru locul de munca vacant comunicat de angajator potrivit dispoziţiilor legale;
f) fişa postului, organigrama cu precizarea funcţiilor ocupate şi vacante;
g) dovada publicării anunţului pentru ocuparea postului vacant într-un cotidian de larga circulaţie;
h) copia procesului-verbal întocmit în urma selecţiei realizate pentru ocuparea posturilor vacante;
i) curriculum vitae al strainului, care sa conţină şi declaraţia pe propria răspundere a acestuia ca nu are antecedente penale, ca este apt din punct de vedere medical pentru a fi încadrat în munca şi ca are cunoştinţe minime de limba romana;
j) copia actului de studii necesar pentru încadrarea în funcţia sau în meseria pentru care se solicita eliberarea autorizaţiei de munca, tradus şi supralegalizat în condiţiile legii; diplomele, certificatele şi titlurile ştiinţifice eliberate în străinătate, în sistemul de învăţământ, vor fi însoţite de atestatul de recunoaştere eliberat de Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, în condiţiile prevăzute de legislaţia în domeniu;
k) copiile documentelor care atesta pregătirea profesională obţinută în afară sistemului de învăţământ sau, după caz, care atesta experienta profesională, traduse şi supralegalizate în condiţiile legii;
l) copia documentului de trecere a frontierei, valabil, al strainului şi, după caz, copia permisului de şedere în România;
m) doua fotografii tip 3/4 ale strainului.