Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... scutire de impozit pe cladire
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

scutire de impozit pe cladire

recent Guvernul Romaniei a emis o lege potrivit careia persoanele care isi reabliliteaza termic apartamentele beneficiaza de scutire de impozit. In ce consta reabilitarea, in ce an trebuie facuta (anul acesta sau daca s-a facut in anii anteriori) si pasii care trebuiesc facuti mai departe pt. a beneficia de scutire de impozit
Reabilitarea reprezinta obligatia proprietarilor de apartamente,conform art 16 din L nr 230/2007 de a lua masuri in directia modernizarii cladirii,reabilitarea termica si eficienta energetica,potrivit prevederilor legale
Facilitatea fiscala mentionata de dvs nu se aplica in cazul reabilitarii realizata prin initiativa privata -fara implicarea directa a asociatiie de proprietari si fara detinerea de documentatie din partea autoritatii publice locale
In baza documentatiei care atesta executia reabilitarii termice si eficienta termica ,in conditiile legal impuse,se solicita autoritatii fiscale responsabile aplicarea facilitatii de scutire de la plata impozitului pe apartament