avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... scutire de impozit pe cladire
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

scutire de impozit pe cladire

recent Guvernul Romaniei a emis o lege potrivit careia persoanele care isi reabliliteaza termic apartamentele beneficiaza de scutire de impozit. In ce consta reabilitarea, in ce an trebuie facuta (anul acesta sau daca s-a facut in anii anteriori) si pasii care trebuiesc facuti mai departe pt. a beneficia de scutire de impozit
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 01:05, 11 Septembrie 2011
Reabilitarea reprezinta obligatia proprietarilor de apartamente,conform art 16 din L nr 230/2007 de a lua masuri in directia modernizarii cladirii,reabilitarea termica si eficienta energetica,potrivit prevederilor legale
Facilitatea fiscala mentionata de dvs nu se aplica in cazul reabilitarii realizata prin initiativa privata -fara implicarea directa a asociatiie de proprietari si fara detinerea de documentatie din partea autoritatii publice locale
In baza documentatiei care atesta executia reabilitarii termice si eficienta termica ,in conditiile legal impuse,se solicita autoritatii fiscale responsabile aplicarea facilitatii de scutire de la plata impozitului pe apartament

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire- reducere impozit pe cladiri seneca399 seneca399 Ca multi alti cetateni mi-am reabilitat termic pe cont propriu apartamentul fara sa inchei contract,factura,chitanta,proces verbal de receptie.Potrivit codului ... (vezi toată discuția)
Am facut singur izolatia la apartament - sunt scutit de la ceva? intretinere - impozit ? matican matican Am facut singur Izolatia la apartament cu polistiren de 10cm - sunt scutit de la ceva? Intretinere - Impozit ? (vezi toată discuția)
Legislatie reabilitare termica a locuintei mario_1975 mario_1975 existenta vreunei dispozitii legale care sa presupuna decontarea (totala sau partiala) a cheltuielilor, efectuate in regie proprie, cu reabilitarea termica a ... (vezi toată discuția)