Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general INTREBARE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

INTREBARE

Daca o persoana are 2 popriri pe salariu provenite din credite bancare neplatite cit i se poate retine din salariu ...pentru a se vira catre cele cele 2 institutii unde are restante.

depinde de valoarea creditului si de politica bancilor respective
nu mai mult de o treime din salariu.
Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume, urmarirea nu poate depasi 1/2 din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor, in afara de cazul in care legea prevede altfel - art.409 alin.2 C.proc.civ.