avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire salariu pentru datorii card neachitate
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire salariu pentru datorii card neachitate

am avut la o banca un credit si un card de credit pe care nu le-am mai platit.am fost executat silit prin executor judecatoresc prin poprire pe salariu(prin doua decizii diferite).Cat la suta din salariu mi se poate opri daca e aceiasi banca.rog trimitere la baza legala.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:24, 19 Martie 2013
1/3 din venitul net, art 453 şi următoarele c.p..civ.
Nu conteaza ca e aceeasi banca , daca sunt doua credite, avem doua titluri executorii, in opinia mea va poate popri pana la 1/2 din salariu.
bobutanumihail a scris:

am avut la o banca un credit si un card de credit pe care nu le-am mai platit.am fost executat silit prin executor judecatoresc prin poprire pe salariu(prin doua decizii diferite).Cat la suta din salariu mi se poate opri daca e aceiasi banca.rog trimitere la baza legala.


Daca cele doua sunt de fapt doua credite diferite atunci poprirea se face pentru pana la 1/2 din salariu. Daca vorbim de un singur credit si despre un card emis pentru utilizarea acestui credit atunci doar pana la 1/3 din salariu. Daca s-au emis doua decizii diferite probabil ca este prima ipoteza, neavand relevanta ca 2 credite diferite sunt contractate de la aceeasi banca.
Oricate popriri ar exista de la oricate banci iti vin in minte nu pot depasi 1/3 din venituri nete.In cazuri exceptionale si in urma unei hotarari judecatoresti in acest sens se poate ajunge la 1/2 din venituri nete.
Pe ce se bazeaza afirmatia dvs ?

Alte discuții în legătură

Retinere salariu fsaromania fsaromania am primit la serviciu poprire pe salariu de la o banca. eu mai am rate la kruk (preluate de la bcr) dar nu mi se opresc pe stat, le platesc la banca. de la ... (vezi toată discuția)
Poprire din salariu mirela1977 mirela1977 Daca un angajat are o poprire de la un executor judecatoresc si apare alta poprire de la alt executor ce suma se retine din salariu? (vezi toată discuția)
Limitele urmaririi veniturilor banesti cretu49 cretu49 Un pensionar are 450 lei pensie lunara De cateva luni are poprire pe 1/3 din pensie pentru o datorie la banca. Pentru cheltuieli de judecata a mai venit o ... (vezi toată discuția)