Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire salariu pentru datorii card neachitate
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire salariu pentru datorii card neachitate

am avut la o banca un credit si un card de credit pe care nu le-am mai platit.am fost executat silit prin executor judecatoresc prin poprire pe salariu(prin doua decizii diferite).Cat la suta din salariu mi se poate opri daca e aceiasi banca.rog trimitere la baza legala.
bobutanumihail a scris:

am avut la o banca un credit si un card de credit pe care nu le-am mai platit.am fost executat silit prin executor judecatoresc prin poprire pe salariu(prin doua decizii diferite)....

Art. 169 C.mun. :
(4) Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.

C.proc.civ. , art. 728 :
(1) Salariile si alte venituri periodice, pensiile acordate in cadrul asigurarilor
sociale, precum si alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii
mijloacelor de existenta ale acestuia pot fi urmarite:
a) pana la jumatate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de
intretinere sau alocatie pentru copii;
b) pana la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

(2) Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume, urmarirea nu poate depasi jumatate
din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor, in afara de cazul in care legea prevede altfel.

p.s.
art.453 C.proc.civ. se refera la altceva ... :):)