Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... legislatie spam-uri
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

legislatie spam-uri

am o mare curiozitate, dupa o discutie aprinsa cu cineva. este sau nu legal sa trimiti spam-uri? adica o persoana juridica ce are beneficii materiale de pe urma trimiterii spam-urilor poate / este pedepsita?in ce fel?
dar detinatorii(proprietarii) serverelor de pe care se trimit aceste spam-uri ?

va multumesc frumos!
Este ilegala trimiterea de spam, exista si legislatie in aceasta privinta, foarte usor de gasit.
Pedeapsa este amenda si in Romania s-a dat prima amenda pt spam -vezi cazul Urban si Asociatii care a fost amendata de catre ANRCTI, s-a facut mare tam-tam prin presa in jurul cazului.
Detinatorii serverelor nu au legatura cu ce trimite anume persoana sau firma de pe adresele lor de email personale. Adminii acestor servere nu au voie sa se uite pe continutul emailurilor, desi, fie vb intre noi, acest lucru este posibil.