Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce acte si autorizatii trebuie sa existe intr-un ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce acte si autorizatii trebuie sa existe intr-un magazin

Buna ziua
Va rog sa-mi raspundeti ce acte si ce autorizatii trebuie sa existe intr-un magazin in care se comercializeaza parfumuri.
tot in acest magazin am si un ecran unde pun DVD -URI cu muzica - trebuie sa am autorizatie de la AUDIOVIZUAL?
Va multumesc
Intr-un punct de lucru trebuie sa aveti urmatoarele:
- Registrul Unic de Control
- copie dupa certificatul de inmatriculare al societatii
- copie dupa certificatul de inregistrare/autorizare al pct. de lucru (PSI, SSM)
- autorizatia de la primarie pentru desfasurarea activitatii in acel punct de lucru
- daca aveti firma la magazin, dovada achitarii taxei la primaria locala pentru ampalsarea firmei
- facturier pentru casa de marcat (daca un client cere si eliberarea facturii cand nu functioneaza casa)
- Registrul special al casei de marcat (in care se evidentiaza vanzarile cand nu merge casa de marcat)
- sa aveti un stingator de incendii
- copie dupa contractul de salubritate (daca nu se mentioneaza in contractul de inchiriere al spatiului ca proprietarul va asigura aceste servicii)
- autorizatia sanitara emisa de Directia Sanitara
- Anuntul privind solicitarea si pastrarea bonului fiscal
- Anuntul cerut de Autoritatea privind Protectia Consumatorilor
- Anuntul cerut de Directia Sanitar-Veterinara
- Anuntul privind adaosul comercial practicat un unitate (faceti hartie si la fisc)
- autorizatia de licenta neexclusiva pentru muzica ambientala eliberata de UCMR - ADA
- neaparat, un dosar in fiecare punct de lucru privind legea 656/2002 privind spalarea banilor (Garda Financiara adora sa amendeze pentru lipsa acestuia)
- daca cumva aveti parfurmuri mai sofisticat ambalate, in sticlute cu metale pretioase sau semipretioase ori pietre pretioase, aveti nevoie neaparat si de autorizatia ANPC pentru efectuarea de operatiuni cu metale pretioase
- acelasi aviz de la Organizatia Patronala a Bijutierilor din Romania
- actele contabile necesare magazinului (NIR-uri, etc)
Cam de astea mi-am adus aminte momentan.
edina, utilizator

Multumesc mult si daca s-a omis ceva va rog sa nu ma uitati
Da, mi-am adus aminte de ceva, mic dar important: sa afisati neaparat orarul de functionare al magazinului. Si puneti si un semn de "fumatul interzis".
Pe langa cele 3 organisme de gestiune colectiva (UCMR-ADA, UPFR si CREDIDAM), legea 8/1996 modificata in martie 2018 a introdus, prin transpunerea Directivei 2014/26/UE, a unor enitati independente de management.
Acestea sunt entitati private care reprezinta autorii, cantaretii si producatorii si la acestea platiti o singura taxa, mai mica cu cel putin 50% fata de celelalte 3 adunate.