Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Proba loc de munca o luna = 700 lei, dupa luna ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Proba loc de munca o luna = 700 lei, dupa luna respectiva doar 350 de lei

M-am decis sa va intreb pe dumneavoastra ca sa evit o posibila gafa pe care as putea sa o fac intreband direct la servici (riscand sa pierd locul de munca)

Am acceptat o perioada de proba contra sumei de 7 milioane. Am inceput pe 8 august.
Mi s-a spus ca in cadrul firmei banii se dau pe 10 si pe 25.
Pe data de 25 august mi s-a dat 91 de lei corespunzatoare zilelor de 8,9 si 10 august.
Astazi, 9 septembrie 2011, am primit 350 de lei.

1. Este corect calculul lor? Nu ar fi trebuit sa primesc cei 700 integral?
2. O luna de lucru inceputa pe 8 august se termina pe..8 septembrie? :">
Stimate domn, foarte bine ati facut ca intrebati...
:)))
Calculul este cat se poate de corect,
Inseamna ca dv. va primiti salariul Bilunar, in transe egale de cate 350 lei...
Iar per total pe luna aveti 700lei, acestia sunt banii dv. , si astfel vi se platesc...
Nu va mai adresati angajatorului,
:)
In primul rand nu ati specificat daca v-ati inteles la 700 lei net sau brut. Daca sunt brut atunci in mana luati mai putin pt ca din ei se opresc darile catre stat.
In al doilea ran 700 lei erau pt o luna intreaga de munca.Luna august a avut 23 zile lucratoare din care dvs. ati lucrat doar 18.
Bun, dar de pe 8 august pana pe 10 septembrie nu a trecut o luna? Daca se plateste bilunar (pe 10 si 25) nu trebuia sa iau 350 pe 25 august si ceilalti astazi, 9 septembrie (10)?

E vorba de 700 lei net.
Calculati gresit luna lucrata ... pentru august se ia in calcul perioada 08.08 - 31.08.2011 .... pentru aceasta perioada va trebui sa primiti banii ... pentru luna septembrie se primesc la datele corespunzatoare platii salriului aferent lunii septembrie.
Va multumesc pentru raspunsuri! :)