avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

tatal meu nascut la data de 11.08.1955 a fost pensionat cf. legii nr.19/2000 la data de 05.07.2006.drepturile au fost stabilite incepand cu data de 11.06.2006.reducerea varstei de pensionare standard datorita conditiilor speciale si deosebite de munca 12 ani/stagiul complet de cotizare(cf. lg.19/2000) 30ani si 10 luni/total stagiu de cotizare realizat 39 ani si10 luni,9 zile din care--sector de stat:in gr. 1(lg.3/1977) 21 ani ,10 luni,11 zile;conditii normale 6 ani,1 zile/stagiu asimilat 1 an,3 luni,23 zile/stag.asimilat(alte drepturi asig. sociale)2 luni,4 zile/stagiu aferent gr. 1 si 2 -10 ani,6 luni/puncte realizate(cu sp. v. in perioada 03.1970-03.1992). nr.pct.real.-29.89348/punctajul mediu anual-0.96952.Cand are dreptul la pensie completa daca imi puteti raspunde?multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:01, 10 Septembrie 2011
1. Ce intelegeti prin "pensie completa"?
2. Din datele prezentate reiese ca a fost pensionat pentru limita de varsta.
3. Reformulati intrebarea ca nu se intelege ce doriti.
este pensionat anticipat.cand are dreptul la pensia intreaga?multumesc!
1. Pe decizia de pensionare la litera E scrie:
- varsta la data pensionarii...
- varsta standard de pensionare...
- reducerea varstei standard de pensionare...
- numarul lunilor de anticipare...
- nr. luni pentru care se aplica anticiparea...

2. Din varsta standard de pensionare scadeti nr.ani/luni de reducere a varstei standard de pensionare si aflati varsta la care pensia se transforma in pensie de limita de varsta.

3.Legea 263/2010 spune ca trecerea de la pensie anticipata la pensie de limita de varsta se face din oficiu. Dar nu strica sa treceti pe la Casa de Pensii sa le aduceti aminte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doresc un raspuns la recalcularea( (01 sept 2024) a unei pensi ... ALEXANDRU MARCU ALEXANDRU MARCU Doresc un raspuns la recalcularea( (01 sept 2024) a unei pensi aflata in plata incepand cu data de 09.12.2010 Decizia de pensionare are urmatoarele date ... (vezi toată discuția)
Decizie limita de varsta ionutalex86 ionutalex86 Buna ziua . Numele meu este Lamasanu Ionut si vin cu o nelamurire din partea tatalui meu. Nu stie sigur daca i-a calculat corect aceasta decizie cu grupele de ... (vezi toată discuția)
Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta paun anton paun anton VA SALUT am o intrebare legata de pensionarea mea pe caz de boal grad 2: -pe data de 1.04.2010.,am fost pensionat pe caz de boal in urma unui traumatism grav ... (vezi toată discuția)