Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna ziua,
Imi poate fii o problema la dosarul pentru somaj daca nu m-am prezentat la una din materiile de bacalaureat???
Nu. Nu aveti obligatia sa sustineti bacalaureatul...
Mentionez ca am sustinut bac-ul in sesiunea iunie-iulie,dar m-am inscris apoi in sesiunea august-septembrie si la ultima materie nu m-am prezentat...Dosarul pentru somaj mi sa spus sa il aduc la inceputul lunii octombrie,iar in acest dosar trebuie sa cuprinda si actul de studii...Sper sa nu am vre-o surpriza neplacuta din partea liceului...Va multumesc
Actul de studii este o adeverinta eliberata de scoala prin care se adevereste ca sunteti absolvent (chiar si fara bacalaureat).
Prietena mea a primit pensie de urmas in toti acesti ani de studii...A terminat liceul in 27 mai 2011,dar a primit incontinuare pensie in luniile Iunie/Iulie/August se poate intampla sa ii returneze inapoi chiar daca nu ia venit nici o citatie acasa???A fost informata ca va primi si in luna septambrie,dar ea nu va m-ai continua studiile...Va fii obligata sa ii returneze din urma sau doar cei incasati in luna septembrie??In cazul acesta daca va trebui sa returneze banii cum procedeaza???
1. Cu data de 1 octombrie i se suspenda pensia daca nu duce la Casa de Pensii adeverinta ca urmeaza o scoala.
2. Cel mai bine ar fi sa mearga la Casa de Pensii sa lamureasca acolo problema.
3. Pana la varsta de 26 de ani, daca se mai inscrie la o forma de invatamant (indiferent de grad: scoala post liceala, facultate etc.) sa face cerere la Casa de Pensii pentru a reprimi pensia.