avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Buna ziua, doresc sa aflu, fie si numai cu aproximatie procentuala, care ar fi penalizarea pentru stagiu incomplet de cotizare cu 8 luni fata de 28 si 4 luni cat ar fi stagiul complet pentru varsta mea, sunt nascuta in 10 iulie 1952. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:29, 10 Septembrie 2011
1. Pentru ca sunteti nascuta in iulie 1952 varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 2 luni adica va puteti pensiona de limita de varsta in septembrie 2011 deoarece aveti indeplinit stagiul minim de cotizare de 13 ani si 4 luni.

2. - Punctajul adunat pentru cei 27 de ani si 8 luni (stagiu efectiv de cotizare) se va imparti la 28 de ani si 4 luni si de aici va rezulta o mica reducere a cunatumului pensiei.
- Nu se poate stabili care este reducerea, nici algoritmul de calcul nu o face. Vi se calculeaza direct punctajul realizat si se imparte la 28 de ani si 4 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare - reducerea varstei standard monik780401 monik780401 O femeie nascuta in decembrie 1952, mama a 4 copii, cu o vechime in munca de 34 ani din care 5 ani si 7 luni incadrata in grupa a II-a poate beneficia de ... (vezi toată discuția)
Cand poate beneficia de pensie? labuta labuta Vreau sa stiu daca mama mea poate iesi la pensie,cand,daca anticipat sau nu.Este nascuta in iulie 1952 si are 4 copii (vezi toată discuția)
Pensionare nemrodica nemrodica ajutati-ma va rog sa ma lamuresc sint nascuta in anul 1952 luna mai si vreau sa ma pensionez iar la locul de munca spune ca nu pot ( mentionez ca lucrez ca ... (vezi toată discuția)