Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ESTE OBLIGATORIE DEPUNEREA BILANTULUI SEMESTRIAL IN ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ESTE OBLIGATORIE DEPUNEREA BILANTULUI SEMESTRIAL IN CAZUL UNEI SC SUSPENDATE

Buna ziua,
Firma a inceput suspendarea - inactivitatea- in oct 2010. Ce declaratii era obligatoriu de depus in 2011, pana cand maxim, si daca bilantul semestrial este obligatoriu de depus?
Va rog, sfatuiti-ma. mentionez ca CA la dec 2010 este 9000lei.
Multumesc.
Potrivit prevederilor Legii contabilitatii, termenul pentru intocmirea si depunerea la unitatile teritoriale ale MFP a situatiilor financiare anuale de catre societatile comerciale, societatile/companiile nationale, regiile autonome si institutele nationale de cercetare-dezvoltare este de 150 de zile de la incheierea exercitiului financiar. Pentru anul 2010mtermenul de depunere a fost 30 mai 2011.
Pentru semestrul i 2011:
Pana la data de 16 august vor trebui depuse raportarile contabile aferente primului semestru al anului. Exista insa anumite categorii de contribuabili care sunt exceptati de la aceasta obligatie.
Astfel, operatorii economici care nu au desfasurat activitate de la data infiintarii pana la 30 iunie 2011, cei care in tot semestrul I 2011 s-au aflat in inactivitate temporara, precum si persoanele juridice care se afla in curs de lichidare, potrivit legii, nu intocmesc raportari contabile la 30 iunie 2011.
Nu vor trebui sa intocmeasca raportari contabile nici entitatile nou-infiintate in cursul anului 2011.
Trebuie precizat si ca operatorii economici care nu au desfasurat activitate de la data infiintarii pana la 30 iunie 2011 nu mai au obligatia depunerii declaratiei de inactivitate pe propria raspundere la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice (MFP).
In schimb, raportarile contabile pentru primul semestru al anului vor fi depuse de catre companiile care au inregistrat o cifra de afaceri de peste 35.000 euro in exercitiul financiar precedent la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice pana cel mai tarziu la data de 16 august 2011.