Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare locuinta
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare locuinta

Buna ziua .
Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva.
Am incheiat o asigurare privata pentru locuinta. Mentionez ca stau intr-o lucuinta sociala in chirie si platesc o chirie modica.A m asigurat locuinta contra sumei de 40mii euro. Daca se intampla ,Doamne fereste , ceva cine va fii cel despagubit eu cel care am asigurat casa, sau primaria care este proprietarul. Multumesc anticipat.
Proprietarul de drept al locuintei. In astfel de cazuri se fac asigurari facultative dar doar pt bunuri si raspundere civila fata de terti.
Proprietarul va primi despagubirea.