Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu postnatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu postnatal

Buna ziua, daca sunt angajata pe o perioada determinata de un an de zile si raman insarcinata primesc ajutorul postnatal?
Fiti mai explicita, va rog. La ce va referiti cand spuneti "ajutor post natal"?
1. Daca aveti cel putin o luna de cotizare la sanatate veti beneficia de concediu de maternitate (sarcina si lauzie = pre si postnatal = 126 de zile).
2. Veti beneficia si de indemnizatie pentru concediu crestere (CCC) copil pana la 1 sau 2 ani (depinde de optiunea dvs.) daca in cele 12 luni premergatoare nasterii aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole si/sau perioade asimilate acestora: eleva, studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale etc.