avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Emitere bon fiscal pentru evenimente
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Emitere bon fiscal pentru evenimente

Daca am un eveniment (nunta) cu 100 de meniuri cand emit bonul fiscal pot scrie "masa eveniment 1buc x valoarea totala a meniurilor", sau corect ar fi " masa eveniment 100 buc x valoarea meniului"?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 06:36, 13 Septembrie 2011
corect ar fi " masa eveniment 100 buc x valoarea meniului"
asa puteti sa va scadeti si din contabilitate mai bine in functie de meniu,cu materiile prime..salam,masline,carne..etc


dvs vindeti meniuri sau o masa cu meniuri? daca vindeti semipreparate atunci trebuie sa mentionati reteta si cantitatea.Ex.rulada umpluta la 100 gr/kg , chiftelute la 100gr/kg.
Ultima modificare: Luni, 12 Septembrie 2011
ovidiu7676, utilizator
Intocmiti raport de productie pe baza de retetar. Aceasta este modalitatea prin care se scad alimentele. Apoi in functie de numarul de portii servite scadeti gestiunea de produse finite rezultate prin prelucrare.

Pe bonul fiscal trebuie sa apara separat fiecare produs sau preparat servit, adica:
cascaval - 100 portii a 50 gr
salam - 100 portii a 50 gr.
sarmalute cu mamaliguta - 100 portii a 250 gr.
Este numai un exemplu, insa asa se procedeaza in cazul acesta.
Ultima modificare: Marți, 13 Septembrie 2011
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Monografie contabila. mona1928 mona1928 buna seara am preluat contabilitatea la un chiosc care fabrica hot dog si sandwich-uri , produce lunar si vinde tot atat 440 /550 buc dintre cele ... (vezi toată discuția)
Ce va place sa gatiti? hanselline hanselline Ce gatesc azi? Ce e prin frigider sau fac piata? Toti din familia mea au aceleasi gusturi? Cum ii impac? Azi facut varza calita cu carnati si macrou cu ... (vezi toată discuția)
Restaurant neserios: au schimbat prețul convenit cu o săptămână înainte de nuntă. cum pot rezolva această situație, ținând cont de faptul că am plătit avans dar nu am contract? allexs96 allexs96 Buna sera, va scriu cu urmatoare situatie, tragic-comica.... Ma fac vinovat ca am programat nunta la un local total neinspirat, acum 4-5 luni. Ne-am uitat ... (vezi toată discuția)