Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mama mea m-a dat in judecata pentru Fond -succesiune ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mama mea m-a dat in judecata pentru Fond -succesiune si evacuarea din casa

Pe citatie scrie ca sunt obligata de a depune Intampinare cu 5 zile inainte de termenul stabilit pentru judecata.
Pentru a ma face inteleasa cat mai usor voi sintetiza totul in cateva liniute:
-tatal meu a murit anul trecut in februarie;
-nu am facut succesiunea la notar pentru ca am considerat ca nu este nevoie fiind unicul copil mostenitor(poate am gresit)
-de mult timp mama vrea sa ma evacueze din casa si sa imi plateasca sulta ce mi se cuvine
Acum ce vreau eu :
-sa se incheie procesul amiabil;
-sa nu accept sulta si ca urmare sa nu plec din casa;
-in niciun caz sa nu se ajunga la vanzarea apartamentului;
-sa imi ramana mie apartamentul in totalitate dupa moartea mamei
-ce este Intampinarea pe care trebuie sa o depun?
Va multumesc mult daca imi raspundeti pentru ca nici nu stiu de unde sa incep si ce sa fac?
Si poate un pret aproximativ pentru aceasta actiune m-ar ajuta putin.

Ar trebui sa ne spuneti mai multe amanunte despre bunul mostenit-regimul juridic, de exemplu: bun comun (dobandit in timpul casatoriei cu mama dvs.) sau propriu (dobandit doar de tatal dvs., anterior casatoriei cu mama dvs.)?
in intampinare spuneti punctul d-voastra de vedere cu privire la cererea de chemare in judecata,adica fata de "'dorintele'' mamei
succesiune ..inseamna ca se dezbate mostenirea la tribunal..pentru ca nu va intelegeti
se poate si amiabil la notar,costa mai putin si se face repede
in instanta dureaza...si cativa ani

ap.e cumparat de ambii parinti?
daca da,mama mosteneste 3/4 si d-voastra 1/4
mama va poate plati sulta pentru 1/4 si e proprietara 100% pe ap. si poate sa-l vanda

trebuie sa luati leg.cu un avocat,pentru intampinare,si alte detalii

succes
angajati-va un avocat care sa va reprezinte in dosar. din ce ati relatat ar trebui sa formulati si cerere reconventionala in cauza.
Intampinarea e raspunsul /pozitia fata de cererea/ pretentia mamei. V-o intocmeste un avocat avand cererea mamei in fata.
Daca bunul a fost comun al parintilor, aveti mai putin de jumatate din bun ( 37.5%), daca o puteti despagubi pe mama pt cota dansii , iar dansa nu ar putea.. puteti cere sa vi se atribuie dvs ap.
Se ajunge la vanzarea ap, daca niciuna din parti nu doreste ap si nu o poate despagubi pe cealalta.
Daca instanta va hotari ca mama sa ramana cu ap si sa va despagubeasca, nu aveti cum sa va impotriviti, apoi mama e libera sa faca ce doreste cu averea sa si nu e obligatoriu ca la data decesului sa aveti ce mosteni.
apartamentul este bun comun al parintilor mei